Начало » Други » БРИКС: Кои може да са бъдещите членки на съюза?

БРИКС: Кои може да са бъдещите членки на съюза?

19.02.2024 7:00 4 мин. четене Alexander Stefanov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
БРИКС: Кои може да са бъдещите членки на съюза?

В началото на 2024 година алиансът БРИКС се разшири като приветства няколко нови членове, сред които Египет, Етиопия, Иран, ОАЕ, а от Саудитска Арабия се очаква потвърждение.

С това разширение икономическата сила на съюза се разрастна експоненциално, което я поставя като достоен конкурент на западните сили.

В скорошно изявление от лидерите на БРИКС по време на срещата им в Москва се разкри, че още няколко държави вероятно ще се присъединят към съюза.

Въпреки че не са споменати имена на конкретни страни, нека разгледаме кои държави потенциално могат да се присъединят към БРИКС.

Мексико

Население: 130 милиона
БВП: $1.8 трилиона
Износ: Мексико е извезна с големия износ на автомобили и електроника. Икономиката на страната има диверсифицирана структура, като автомобилния сектор играе основна роля.

Уругвай

Население: 3.4 милиона
БВП: $76 милиарда
Износ: Основният поминък на Уругвай е износът на говеждо месо и вълна. След подписването на договор през 1991 г. страната може да извършва търговия с по-далечни държави като Япония, което допълнително подсилва износа.

Никарагуа

Население: 6.4 милиона
БВП: $14 милиарда
Износ: Икономиката на Никарагуа е основно замисима от агрокултурата, а над 60% от износа е текстил и дрехи. През последните години страната също диверсифицира икономиката си, а износа на злато, морски дарове и продукти като фъстъци, сусам и други показват най-голям растеж.

Зимбабве

Население: 15.2 милиона
БВП: $32.4 милиарда
Износ: Основният износ на Зимбабве включва злато, платина, хром, тютюн и памук. В последните години са наблюдава сериозен ръст на износа спрямо вноса в страната, а тези продукти играя ключова роля за икономиката на африканската нация.

Ангола

Население: 37 милиона
БВП: $106 милиарда
Износ: Икономиката на Ангола основно зависи от петролния си сектор, който представлява огромен процент от износа и приходите на правителството. Въпреки че страната разполага с големи резерви от злато, мед, никел, въглища, платина и желязна руда, петрола остава доминантния продукт за износ.

Конго

Население: 95.3 милиона
БВП: $67.5 милиарда
Износ: Още едно страна, чиято икономика е силно зависима от сектора на петрол – в случая добива му. Освен копаенето на горива, Конго има силни индустрии като пивоварство, дърводелство, както и голям износ на захар, палмово масло, цимент, брашно и цигари. Както при Ангола, петролът е основния продукт за износ, а Обединените Арабски Емирства (ОАЕ) и Китай са основните партньори на страната.

Габон

Население:2.2 милиона
БВП: $19 милиарда
Износ: Друга страна, която разчита на енергийния сектор е Габон. Африканската държава произвежда по около 200,000 барела петрол на ден към 2023 година. Въпреки това, правителството търси начини да диверсифицира износа, имайки предвид ограниченото предлагане и оскъдност на петрола. Страната търси развитие в износа на манган и уран, за да подсили икономическата си база.

Тунис

Население: 11.8 милиона
БВП: $51 милиарда
Износ: Основният износ на Тунис включва текстил и електроника, както и продукти като зехтин и фосфати. Тунис също така със своята локация е стратегически център за износ в Европа и други африкански страни.

Уганда

Население: 45 милиона
БВП: $53 милиарда
Износ: Държавата е голям износител на кафе арабика за целия свят. Други продукти, които Уганда изнася включват тютюн, памук, чай, злато и мед. Петролният сектор на страната също се развива с неверотни темпове, като се очаква в даден момент да се превърне в значителен износител.

Турция

Население: 85.3 милиона
БВП: $1.1 трилион
Износ: Още една страна с изключително диверсифициран износ, основните продукти на Турция са машинария, автомобили, текстил и дрехи. Освен това износът на метали, както и агрокултурни продукти като полодове, зеленчуци и зърно също е силен. Турция е с ключова локация – връзката между Европа и Азия, което я прави идеален център за търговия.

Пакистан

Население:241 милиона
БВП: $340 милиарда
Износ: Икономиката на Пакистан до голяма степен разчита на износа на текстил, ориз, кожа и хириргически инструменти.

Индонезия

Население: 280 милиона
БВП: $1.4 трилиона
Износ: Износът на Индонезия е съсредоточен върху комодити като палмово масло, въглища, природен газ и гума.

Други потенциални страни, които могат да се присъединят към съюза и да допринесат за икономическото му развитие са: Сирия, Афганистан, Виетнам, Тайланд, Бангладеш, Казахстан, Беларус, Куба, Хондурас, Венецуела и Боливия.

БРИКС придобива все по-голяма значително влияние, а много анализатори и икономически ескперти прогнозират промяна в глобалния ред и финансовата парадигма. Това основно може да се дължи на факта, че повечето държави искат да намалят зависимостта си от щатския долар и да подсилят собствените си валути.

Рано е да се каже дали и кога някоя от тези страни може да се присъединят, но едно е ясно – държави от всички континенти искат да обърнат гръб на долара, а БРИКС е вероятно идеалния инструмент за това.

С над 8 години опит в индустрията на криптовалутите и блокчейн, Александър е опитен създател на съдържание и пазарен анализатор, посветен на това да направи дигиталните активи по-достъпни и разбираеми. Той е специалист в разбиването на сложни крипто тенденции, анализирането на пазарни движения и създаването на задълбочено съдържание, насочено към образованието както на новодошлите, така и на опитни инвеститори. Александър е изградил репутация на човек, който предоставя навременни и точни анализи, като същевременно следи отблизо регулаторните промени, нововъзникващите технологии и макроикономическите тенденции, които оформят бъдещето на дигиталните финанси. Работата му се корени в страстта към иновациите и твърдото убеждение, че широко разпространеното образование е ключ към ускоряване на глобалното приемане на криптовалутите.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Питър Бранд сподели своята стратегия за забогатяване

Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.

01.07.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ключови събития в САЩ, които да следим тази седмица – ще се отразят ли на крипто пазарите?

Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.

30.06.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ето как трябва да изглежда едно крипто портфолио според експерт

Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.

30.06.2025 10:15 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Законът GENIUS може да промени правната битка срещу До Куон

В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.

30.06.2025 9:30 1 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.