Китай активно напредва в усилията си за дедоларизация, насърчавайки ренминби (RMB) или китайски юан като доминираща валута в световната търговия, пряко оспорвайки дългогодишното господство на щатския долар.
Неотдавнашен анализ на фондация Хинрих показва засиления стремеж на Китай да издигне юана на глобалната сцена, олицетворявайки основния принцип на дедоларизация – намаляване на зависимостта от щатския долар. Според друг анализ на индексите на Bloomberg Китай някога е разчитал силно на долара за търговия. През 2010 г. 83% от китайската търговия се извършва в щатски долари.
Тази тенденция обаче значително се промени. До 2023 г. Китай извършва 48% от търговията си в ренминби, надминавайки използването на щатския долар за първи път. Това бележи значителен завой към популяризирането на юана на световните пазари.
Goldman Sachs отбелязва значителна промяна в настроенията на инвеститорите към юана. Все по-често възприеман като жизнеспособна алтернатива на долара, RMB набра популярност, като инвеститорите обменят активи в юани, повишавайки глобалното му приемане.
Ръстът на външната търговия с ценни книжа, деноминирани в ренминби, беше критичен фактор. През 2021 г. трансграничните плащания в ренминби, свързани с инвестиции в акции и облигации, достигнаха 21 трилиона RMB ($2.9 трилиона), докато общите трансгранични плащания по текущи сметки, включително търговия със стоки и услуги, възлизат на 7.9 трилиона RMB.
Тази промяна поставя щатския долар в критичен момент. Нарастващото приемане на юана, особено подкрепяно от алианса БРИКС, застрашава световната позиция на щатския долар. Освен това нарастващият дълг на САЩ, близо до $35 трилиона, засилва призивите за дедоларизация.
Преди десетилетия господството на щатския долар беше безспорно. Днес възходът на многополярните валути позволява на други нации да се конкурират. Въпреки че пълното изместване на щатския долар е малко вероятно, глобалното му влияние може да бъде значително намалено.
Амбициите на Китай за юана, подкрепени от съюза му с БРИКС, предполагат потенциална промяна в международния валутен пейзаж. Ако тези тенденции продължат, статутът на щатския долар като водеща световна търговска валута може да бъде сериозно поставен под въпрос.
BlackRock се опитва да усъвършенства своя iShares Ethereum Trust (ETHA), като включи функции за стейкинг, според ново заявление до Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC), подадено в четвъртък.
Сбербанк, най-голямата държавна банка в Русия, се подготвя да започне да предоставя попечителски услуги за дигитални активи, с което значително навлиза в развиващия се крипто пазар в страната.
Главният изпълнителен директор Брайън Мойнихан разкри, че Bank of America активно разработва предлагане на стабилни монети по време на конферентен разговор след отчета за приходите в сряда.
PayPal разшири обхвата на своята стабилна монета, PayPal USD (PYUSD), до мрежата Arbitrum, отбелязвайки ключова стъпка в стратегията си за интегриране с по-бърза и по-рентабилна блокчейн инфраструктура.