Китай е изправен пред предизвикателства, тъй като валутата му - китайският юан - се бори да не изостава от засилващия се щатски долар.
Това валутно несъответствие предизвиква загриженост сред китайските износители, които изпитват повишена волатилност, тъй като щатският долар печели позиции, което води до спад на юана до най-ниските му нива от декември 2023 г. насам. Вследствие на това предприятията в Китай се борят със загуби и намалени печалби, което се отразява както на износителите, така и на международните търговци на валута.
Неотдавнашни констатации сочат, че китайските износители предпочитат да съхраняват активите си в алтернативни валути, а не в китайския юан. Много от тях превалутират само това, което им е необходимо незабавно, което показва нежелание да работят с юана. Тази промяна рязко контрастира с целите, поставени от БРИКС, които имаха за цел да насърчат китайския юан и други местни валути в противовес на доминиращата роля на щатския долар.
Държането на резерви в щатски долари сега се смята за по-привлекателно от задържането на китайския юан в Китай. Укрепването на щатския долар попречи на усилията на БРИКС да издигне китайския юан за трансгранични трансакции. Следователно дори в рамките на Китай интересът към използването на юана намалява, като се има предвид постоянното му обезценяване спрямо щатския долар.
Инициативата на БРИКС за дедоларизация е изправена пред значителни пречки поради непрестанното поскъпване на щатския долар. Износителите и предприятията понасят тежестта на тази ситуация, тъй като БРИКС се ангажира да подкрепи китайския юан и други местни валути за международната търговия. Освен това валутните инвеститори очакват по-нататъшно понижение на стойността на китайския юан спрямо щатския долар през годината.
През март износът на Китай отбеляза спад от 7.5% спрямо предходната година, възлизайки на $279.7 милиарда, което не отговаря на пазарните прогнози. От началото на 2024 г. китайският юан е поевтинял с над 2.1% спрямо щатския долар. Както БРИКС, така и китайският юан срещат трудности при оспорването на господстващото положение на щатския долар на световните пазари.
Defiance ETFs предложи четири иновативни спот борсово търгувани фонда (ETF), които се фокусират върху ливъридж стратегии, насочени към ценовите движения на Биткойн, Етериум и златото.
Rootstock, платформа, свързваща смарт договори с Биткойн, отбеляза значително увеличение на добивната дейност и мрежовата сигурност в началото на 2025 г., въпреки забавянето в общото ползване.
Stripe, световен лидер в областта на платежните услуги, направи важна крачка в света на стабилните монети с въвеждането на новата си функция „Финансови сметки в стабилни монети“.
Последните данни на Bank of America (BofA) сочат, че нарастващата пазарна нестабилност, изострена от тарифните проблеми, е накарала инвеститорите да се оттеглят от американските акции.
И кой го казва това?!?