На фона на инициативите на БРИКС за дедоларизация китайският юан официално изпревари щатския долар като основна търгувана валута в Русия.
В неотдавнашен доклад на Reuters се разкрива, че юанът е взел превес над зелените пари като доминираща чуждестранна валута в Москва.
Данните сочат, че юанът вече съставлява над 42% от валутните сделки в Русия, надминавайки дела на щатския долар от 39.5%. Освен това обемът на търговията с юана се е утроил и през 2023 г. ще достигне $385 милиарда.
Икономическият алианс БРИКС оказа значително влияние върху глобалните перспективи през изминалата година, като подтикна усилията за разнообразяване на икономическите перспективи. Тази промяна се отрази особено силно върху доверието в дългогодишния статут на щатския долар като световен резервен актив.
Ситуацията, при която китайският юан изпревари щатския долар в руската търговия, подчертава взаимосвързаността на икономическия съюз и неговото одобрение на местните валути.
Отказът на Русия от зависимостта от щатския долар се дължи на необходимостта, продиктувана от наложените от Запада санкции. Вследствие на това много съюзници от БРИКС последваха примера му, водени от опасения да не зависят от валута, която може да бъде използвана като оръжие срещу самите тях. Тези настроения вече са актуални в световен мащаб, като централните банки по света увеличават златните резерви и проучват инициативи за дигитални активи. Тази тенденция отразява нарастващата умора от потенциала на щатския долар за манипулации и неговата уязвимост в макроикономически условия.
Междувременно Русия и Китай засилиха двустранните си връзки на фона на разширяващото се влияние на алианса БРИКС. През 2023 г. двустранният стокообмен между двете страни рязко нарасна до $240 милиарда, отбелязвайки 26% увеличение спрямо предходната година. Очаква се тази възходяща траектория да продължи и през следващите години, което допълнително ще затвърди икономическото им партньорство.
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.