През последните години геополитическият пейзаж претърпява значителни промени, до голяма степен повлияни от нарастващата значимост на икономическия съюз БРИКС.
В разгара на тази промяна Китай, ключов член на БРИКС, отбеляза забележителен икономически растеж.
През април Националното статистическо бюро на Китай разкри данните за БВП на страната за първото тримесечие, като показа впечатляваща траектория на растеж с годишно увеличение от над 5%. Това надхвърли очакванията за ръст от 4.6 %, което показва силна динамика за лидера на БРИКС и потенциално за блока като цяло.
Възникването на алианса БРИКС отразява желанието за насърчаване на многополюсен свят, продиктувано от усилията за намаляване на зависимостта от господството на западните финанси, особено на щатския долар.
Добрите икономически резултати на Китай през първите месеци на годината бяха подхранвани от растеж в различни сектори, което допринесе за цялостното нарастване на БВП през 2023 г. Съществен аспект на този растеж е рязкото нарастване на търсенето на петрол, обусловено от положителните икономически перспективи. Въпреки повишеното търсене цената на петрола все още не е засегната, но това има последици за по-широкия петролен сектор.
Стратегическото закупуване от Китай на петрол с отстъпка от Русия и Иран, извършвано предимно чрез юана, съответства на целта на алианса БРИКС за дедоларизация. Този ход подчертава ангажимента на алианса да насърчава използването на местни валути и да намалява зависимостта от щатския долар, като по този начин продължава да напредва по пътя си към многополюсност.
Силата на китайската икономика има потенциала да стимулира напредъка в различни аспекти в рамките на алианса БРИКС. Тъй като се увеличават опасенията относно бъдещето на щатския долар, моментът на икономическия подем на Китай е особено важен. Алиансът има за цел да повиши цялостната си стойност чрез непрекъснат растеж и сътрудничество на ключовите си членове.
Ark Invest, водена от Кати Ууд, променя курса си. Въпреки че все още е оптимистична за дългосрочната траектория на Биткойн, компанията предприе рязка промяна в стратегията си спрямо акциите.
Крипто пазарът бързо се разраства. Според CoinGecko, повече от половината от всички дигитални токени, пуснати на пазара от 2021 г. насам, вече са изчезнали – около 3.7 милиона провалили се проекта, или 52.7% от регистрациите в GeckoTerminal.
Tether започна 2025 г. с впечатляващи финансови резултати, като отчете над $1 милиард печалба за първото тримесечие и засили присъствието си в правителствения дълг на САЩ.
Неотдавнашният експеримент на Швейцария с токенизация на дигитална валута на централната банка (CBDC) се приветства като потенциален модел за глобален прием.