Bank of China (BOC), една от четирите най-големи държавни търговски банки в Китай, откри първия си клон в Рияд, столицата на Саудитска Арабия.
Този стратегически ход има за цел да насърчи допълнително използването на китайския юан във финансовите транзакции и международната търговия.
Експертите отбелязаха, че след срещата на върха на БРИКС страните членки на блока ускоряват усилията си за използване на местни валути в трансграничната търговия, като намаляват зависимостта си от щатския долар. Китайският юан играе все по-ключова роля в рационализирането на търговските процеси и повишаването на ефективността сред страните от БРИКС.
Според съобщение на ВОС, публикувано в сряда, клонът в Рияд официално е започнал работа предишния вторник, като на церемонията по откриването са присъствали президентът на ВОС Лю Дзин, китайският посланик в Саудитска Арабия Чен Вейцин, управителят на Саудитската централна банка Айман ал-Саяри и други високопоставени лица.
Лиу Дзин изрази мнение, че създаването на този клон в Саудитска Арабия е конкретна стъпка в подкрепа на висококачественото развитие на инициативата “Пояс и път” чрез финансови средства, обслужващи най-вече търговските и инвестиционните дейности. Банката се ангажира да разширява глобалната си мрежа от услуги и да предоставя първокласни финансови услуги, като по този начин насърчава по-задълбоченото сътрудничество между Китай и арабските страни, Съвета за сътрудничество в Персийския залив и Саудитска Арабия.
Посланик Чен поздрави банката за откриването на този клон, като го изтъкна като доказателство за нарастващите приятелски връзки между Китай и Саудитска Арабия. Той подчерта, че Китай признава солидните финансови регулации, инвестиционния климат и географските предимства на Саудитска Арабия, което бележи нова глава във финансовото им сътрудничество и значително ще засили двустранното прагматично сътрудничество.
Ал-Саяри призна създаването на този клон за важен етап в напредъка на практическото сътрудничество между двете страни и разширяването на икономическите и търговските партньорства. Саудитската страна потвърди ангажимента си да подкрепя и улеснява растежа на BOC и други финансирани от Китай предприятия в страната.
Уанг Пенг, асоцииран научен сътрудник в Пекинската академия за социални науки, коментира, че като важна развиваща се пазарна икономика, която наскоро се присъедини към БРИКС, откриването на този клон в Саудитска Арабия ще засили допълнително икономическите и търговските връзки, като същевременно ще насърчи обмена между двете страни.
Уанг подчерта, че разширеното използване на китайската валута отразява значителния напредък и взаимното доверие между страните от БРИКС в приемането на местни валути за финансови транзакции, което в крайна сметка повишава ефективността на финансовата и външната търговия. Той очаква, че юанът ще придобива все по-ключова роля в сътрудничеството на БРИКС при различни сценарии на приложение.
Използването на местните валути или юана за търговски разплащания между държавите от БРИКС може да смекчи колебанията на валутните курсове и да подобри ефективността на търговските операции, като същевременно намали потенциала на САЩ да използват долара като инструмент за санкции срещу конкретни държави, заключи Уан.
След поканата да се присъедини към блока БРИКС Иран наскоро обяви над 50 финансови проекта, които се осъществяват с други членове на алианса.
Създателят на Chainlink (LINK) Сергей Назаров смята, че провалът на банковата индустрия и последвалото разочарование на хората от традиционната финансова система може да доведе до масово приемане на криптовалутите.
Coinbase, известният обмен на криптовалути, базиран в САЩ, наскоро получи лиценз за плащания от централната банка на Сингапур.
БРИКС, първоначално консорциум на бързоразвиващи се икономики, не само издържа във времето, но и претърпя пълна трансформация след първата си среща на върха през 2009 г.