Първата трансгранична транзакция с дигитална валута на централната банка в ренминби (RMB) се осъществи между Обединените арабски емирства (ОАЕ) и Китай, отбелязвайки значителен напредък.
Извършвайки транзакцията в своята специализирана междубанкова мрежа, Китайската народна банка и Централната банка на ОАЕ постигнаха плащане в реално време на 50 милиона дирхама ($13.6 милиона).
Междубанковата мрежа, която първоначално беше изпробвана през 2014 г., установява връзка между централните банки на Хонконг, Китай, ОАЕ и Тайланд.
Две транзакции са били извършени по време на събитие в Абу Даби, като саудитският принц Мансур и китайският посланик Имин Чжан съвместно са изпратили 50 милиона дирхама в Китай. Едновременно с това Китайската централна банка извърши паричен превод, използвайки дигитални юани.
Транзакцията бе осъществена Вв блокчейн инфраструктурата mBridge, свързваща централните банки на Хонконг, Тайланд, ОАЕ и Китай. Макар че мрежата mBridge все още не е напълно функционираща, плановете сочат разгръщане в средата на годината, все още е необходимо да се разрешат предизвикателства като справяне с разходите за обмен на валута и ликвидност, според Банката за международни разплащания.
На фона на напрежението със САЩ Китай активно се стреми да намали зависимостта си от долара. Въпреки потенциалните предимства на дигиталните валути на централните банки (CBDC) и стабилните монети, предизвикателствата продължават да съществуват, включително преобладаващото присъствие на щатския долар в световната търговия и необходимостта от широкото му приемане.
Във волатилния свят на криптовалутите психологията на инвеститорите е една от най-мощните сили, които стоят зад движението на цените.
Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли изрази силна загриженост относно нарастващия стремеж към приемане на стабилни монети, като призова банките да се въздържат от емитиране на собствени дигитални валути.
Чешката национална банка ( CNB) навлезе в крипто сектора с инвестиция от $18 милиона в Coinbase, като закупи 51,732 акции през второто тримесечие на 2025 г., според подадена информация от Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ.
В изненадваща дългосрочна промяна в представянето златото официално изпреварва американския фондов пазар през последните 25 години – включително дивидентите.