Банката за международни разплащания (БМР) публикува специален доклад, призоваващ страните да обмислят присъединяване към китайския проект за CBDC, който се свързва с мисията на БРИКС за намаляване на зависимостта от щатския долар.
Тази инициатива, с участието на БМР и централни банки от Китай, Азия, арабския регион и т.н., вече официално приканва комерсиални банки от цял свят да се присъединят и да извършват реални транзакции.
Призивът се отнася и до частни компании, които са помолени да допринесат със своите идеи за подобрения в този продължаващ процес. Отговорът накара паричните власти на Хонконг да издадат изявление в подкрепа. Освен това беше обявено, че друга държава от Близкия изток ще стане пълноправен участник в платформата mBridge (проекта за дигиталния юан), което разширява списъка с участници в проекта.
Въвеждането на този нов CBDC може да намали доминацията на щатския долар в международните платежни системи. Това допълнително ще отговаря на целта на БРИКС за намаляване на зависимостта от американската валута.
С нации като Египет, Етиопия, Иран и Саудитска Арабия, които се присъединяват към блока БРИКС, има много реалистични прогнози за постигането на тази цел.
През изминалата година икономическият съюз БРИКС постигна значителен растеж, като същевременно интегрира големи инициативи за развитието на своите членове. Това включва цели за намаляване на зависимостта от долара и разширяване на други държави-членки на съюза.
Майкъл Сейлър, председател на Strategy и един от най-откритите корпоративни защитници на Биткойн, отново подчерта вярата си в дългосрочния потенциал на криптовалутата – този път с факти.
Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.
Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.