Тъй като Китай продължава да полага усилия да намали зависимостта си от щатския долар чрез мерки за дедоларизация, страната очаква значителен икономически растеж през 2024 г.
С цел стабилизиране на външната търговия, увеличаване на инвестициите, укрепване на реалната икономика и засилване на потреблението, Китай е на път да осъществи различни реформи и инициативи. Според Ли Хуей, служител на Националната комисия за развитие и реформи (NDRC), през 2024 г. се очаква благоприятните условия да подкрепят тези начинания.
Китай, наред с други големи държави, се стреми да намали господстващото положение на щатския долар в световните дела. Той прилага широкообхватни стратегии за засилване на ролята си в световната търговия, особено чрез популяризиране на родната си валута – юана. Освен това Китай се очертава като водещ инвеститор в злато през 2024 г., стремейки се да се превърне в най-големия притежател на благородния метал в резерв.
С очакването за създаване на обща валута на БРИКС, която се очаква да бъде подкрепена със злато, Китай се позиционира стратегически за бъдещето.
До края на 2024 г. Китай се стреми да постигне приблизително 5% икономически растеж. Макар че пътят към дедоларизация е осъществим, той може да изисква време, особено когато щатският долар се стреми да се възстанови.
Понастоящем класирана сред трите най-големи световни икономики, Китай се стреми да се изкачи до първото място за сметка на щатския долар. Нещо повече, експертите на Goldman Sachs предвиждат Китай да постигне целевия си икономически растеж от 5%, като през 2024 г. прогнозите за БВП на страната са за нарастване.
Китай също така напредва в модернизацията на оборудването и в програмата за търговия с потребителски стоки. Правителството е насочило вниманието си към засилване на обмена на потребителски стоки и оборудване, като се стреми към по-голяма технологична самодостатъчност.
Заедно с Русия Китай ограничава използването на щатския долар в търговските сделки. Двете държави от БРИКС проучват инициативи за многополюсни валути, включително използването на рублата и юана като основни валути за търговските и икономическите взаимодействия между двете страни, като се намалява зависимостта от щатския долар.
Defiance ETFs предложи четири иновативни спот борсово търгувани фонда (ETF), които се фокусират върху ливъридж стратегии, насочени към ценовите движения на Биткойн, Етериум и златото.
Rootstock, платформа, свързваща смарт договори с Биткойн, отбеляза значително увеличение на добивната дейност и мрежовата сигурност в началото на 2025 г., въпреки забавянето в общото ползване.
Stripe, световен лидер в областта на платежните услуги, направи важна крачка в света на стабилните монети с въвеждането на новата си функция „Финансови сметки в стабилни монети“.
Последните данни на Bank of America (BofA) сочат, че нарастващата пазарна нестабилност, изострена от тарифните проблеми, е накарала инвеститорите да се оттеглят от американските акции.