Китай, член на БРИКС, отново започна да разпродава щатски долари на световните валутни пазари, за да защити собствената си валута - китайския юан.
Държавните китайски банки осъществиха този ход в продължение на три последователни дни тази седмица – понеделник, вторник и сряда – на спот валутните пазари. Тези действия последваха решението на Moody’s да понижи перспективата на Китай до негативна, което се отрази на състоянието на юана и потенциално отслаби позициите му на международните пазари.
След корекцията на рейтинга от страна на Moody’s китайските държавни банки активизираха усилията си, като агресивно ликвидираха щатски долари на валутните пазари. През този тридневен период те последователно разпродаваха щатски долари и незабавно ги обменяха за китайски юани, с цел да укрепят позицията на юана спрямо щатския долар.
От Reuters съобщиха, че докато в понеделник и вторник Китай агресивно разпродаваше щатски долари, в сряда разпродажбата беше сравнително сдържана. Запознати със ситуацията източници обаче подчертаха, че китайските банки не могат да разчитат на тази тактика в дългосрочен план. Анализаторите смятат, че устойчивото въздействие върху китайския юан от решението на Moody’s може да не се удържи.
Китай и по-широката коалиция БРИКС активно работят за предпазване на местните си валути от влиянието на щатския долар. БРИКС настоява да се намали господстващото положение на щатския долар като световна резервна валута, като се стреми да го замени със съответните си местни валути.
През декември китайският юан удари 16-годишно дъно спрямо щатския долар, като достигна 7.15. Подкрепен от добрите данни за заетостта в САЩ, доларът остана силен, което доведе до спад на юана до 10-месечно дъно през тази година. Само през последните 30 дни китайският юан се обезцени с 6% спрямо щатския долар. От началото на годината досега юанът се е понижил с 3% спрямо засилващия се щатски долар.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.