Присъединяване на Саудитска Арабия към алианса на БРИКС според мнозина представлява заплаха за господстващото положение на щатския долар в световните сделки с петрол.
Седмица преди 15-ата среща на върха на БРИКС през август финансовият министър на Саудитска Арабия Мохамед Ал-Джадаан обяви, че Кралството обмисля възможността да се откаже от щатския долар в международната търговия с петрол.
Това изявление предизвика значително внимание в САЩ и западния свят, като същевременно получи подкрепата на много развиващи се страни.
Предвид факта, че петролът представлява основното и най-ценно природно богатство на Саудитска Арабия, Кралството ежегодно изнася милиони барели петрол. Изявленията на Ал-Джадаан подсказват, че Саудитска Арабия може в крайна сметка да обмисли възможността да приема различни местни валути като платежно средство за петрола, вместо да разчита единствено на щатския долар.
Този ход съответства на стратегическите цели на алианса БРИКС, който се стреми да намали влиянието на зелените пари, упражнявайки контрол върху петролния сектор – област, която до голяма степен се контролира от Саудитска Арабия.
Ако Саудитска Арабия се откаже от щатския долар при сделките с петрол, значителна част от щатската валута, оценявана на трилиони, ще се върне в Съединените щати.
Тази промяна може да предизвика тенденция, при която много други държави също да решат да продадат своите американски държавни облигации. В резултат на това държавите, които купуват петрол от Саудитска Арабия, биха могли да преминат към разплащане на търговските сделки в съответните си местни валути.
Подобно развитие на събитията би засилило силата на местните валути в страните от БРИКС и би подпомогнало националните им икономики в дългосрочен план.
Масовата разпродажба на щатски долари може да доведе до инфлационен натиск в САЩ. Освен това САЩ може да срещнат трудности при финансирането на дефицита си, което може да доведе до риск от хиперинфлация.
Крипто пазарът продължава да подава бичи сигнали, като индексът на страха и алчността на CMC се задържа на ниво 67 въпреки лекото отстъпление от вчера.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.