До срещата на БРИКС остават само три седмици и редица държави, които имат интерес да се присъединят към групата, потвърдиха участието си.
В четвъртък руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков обсъди предстоящото събитие, разкривайки, че най-малко 30 държави ще участват, като някои от тях се надяват да получат покани за официално членство.
Рябков изрично спомена, че делегации от 30 държави са потвърдили своето присъствие, а възможността за приемане на нови членове е на дневен ред. Това включва страни от региони като Азия, Африка и Близкия изток. Освен това се очаква Турция, която наскоро подаде официално заявление за присъединяване към БРИКС, да присъства.
Алиансът се разглежда като стожер за много развиващи се иконимики, които търсят алтернативи на щатския долар. Много от държавите изпитват затруднения от господството на долара и желаят да преминат към употребата на местните си валути в търговията, което би подкрепило националните им икономики. Влиянието на щатския долар обаче е основна пречка, което прави предстоящата среща на върха решаваща стъпка за тези страни в стремежа им към финансова независимост.
Създаден през 2006 г., съюзът БРИКС първоначално включваше Бразилия, Русия, Индия и Китай, а през 2010 г. към него се присъедини и Южна Африка. В началото на тази година алиансът се разшири, като включи Иран, Египет, Етиопия и Обединените арабски емирства. Тъй като все повече държави проявяват интерес към присъединяване, импулсът, който стои зад стремежа на БРИКС за дедоларизация, непрекъснато расте.
Планираната за 22-24 октомври 2024 г. среща на върха в Казан, Русия, ще се съсредоточи върху теми като продължаването на усилията за намаляване на влиянието на долара, разработването на валута на съюза и обхвата на бъдещото разширяване. Министърът на външните работи на Беларус Максим Риженков наскоро разкри, че БРИКС обмисля да добави още 10 държави по време на тази среща, като Беларус се надява да бъде сред тях.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.