След разширяването на БРИКС тази година Китай се превърна в значим фактор в плана за растеж на Саудитска Арабия до 2030 г.
Включването на Саудитска Арабия в икономическия алианс е ключово събитие, което затвърждава ключовата ѝ роля в групата. Това включване постави началото на потенциално трансформиращ план, който се възползва от нарастващите им партньорства с другите членове.
Разширяването на икономическия алианс БРИКС бележи забележителен геополитически етап през тази година. Това разширяване доведе до присъединяването на икономически сили като Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства (ОАЕ), което обогати колективното влияние на групата.
Двете нации са готови да надградят сегашната си динамика, като задълбочат сътрудничеството си през следващите години. Тази интеграция е крайъгълен камък на стратегията “Визия 2030” на Саудитска Арабия, която обещава да революционизира икономическия и социалния пейзаж на страната. Забележително е, че в нея се поставя засилен акцент върху отношенията с Китай както в регионален, така и в глобален контекст.
Макар че двете нации имат дългогодишна история на осъществяване на бизнес в петролния сектор, този план открива нови възможности за съвместни начинания.
Търговията между Китай и Саудитска Арабия е нараснала с 33.1 % през тази година, като през 2022 г. се смята, че ще достигне $116.04.
С официалното присъединяване на Саудитска Арабия към алианса, предвидено за 2024 г., потенциалът за по-нататъшни търговски ангажименти е очевиден.
Вследствие на това износът на Саудитска Арабия за Китай бележи постоянен ръст през последните години, което отразява разширените възможности в търговията. Освен това Саудитска Арабия полага активни усилия за модернизация на инфраструктурата и производството, като се очаква Китай да играе значителна роля в различни проекти, съобразени с тази цел.
През последните няколко години сред висшите политици от БРИКС нараства загрижеността относно доминиращата роля на долара и неговото въздействие върху макроикономиката на развиващите се пазари.
Чанпен Джао наскоро бе признат за виновен от съдия в САЩ по дело, свързано с нарушения на разпоредбите за борба с прането на пари.
Джейн Фрейзър, главен изпълнителен директор на Citigroup, се присъедини към група на банкови ръководители, които предупреждават за предстоящи трудни времена.
Саудитска Арабия се сблъсква с предизвикателства при повишаването на цените на петрола чрез съкращаване на производството и може да обмисли значителна промяна в посока към САЩ, според мнението на енергийния експерт Пол Санки.