Алиансът БРИКС започна да полага усилия за намаляване на зависимостта от щатския долар, като проучва различни алтернативи, за да оспори глобалното му господство.
Действията, вариращи от разширяване на алианса БРИКС до обмисляне на създаването на нова валута, наред с решението за отказ от американския долар на валутния пазар, отразяват всеобхватния подход на блока.
След 15-ата среща на върха през август БРИКС изрично заяви дългосрочната си цел да измести щатския долар от трона на световната резервна валута. Дори и непосредственият успех да е недостижим, алиансът остава ангажиран с постоянното преследване на целта за намаляване на влиянието на щатския долар.
Стратегическият ход на БРИКС включва включването на шест нови държави в алианса, а именно Саудитска Арабия, ОАЕ, Египет, Иран, Етиопия и Аржентина. Това разширяване има за цел да упражни контрол върху световния петролен и газов сектор, като новите страни членки са значими участници в производството и износа на петрол.
Въпреки че не е производител на петрол, Аржентина улеснява използването на местни валути в търговията, допринасяйки за цялостната стратегия на БРИКС. Успешното приемане на местни валути за сделки с петрол би могло потенциално да подкопае стабилността на щатския долар на международните пазари.
Освен в енергийния сектор, БРИКС предвижда да убеди развиващите се страни да се откажат от щатския долар, като се застъпи за използването на местни валути за различни транзакции. Много развиващи се страни, желаещи да укрепят националните си икономики, обмислят да се присъединят към движението за дедоларизация. Колективното преминаване дори на няколко държави към местни валути за търговия може да окаже значително влияние върху позицията на щатския долар в глобалната динамика на търсенето и предлагането.
Освен това БРИКС, който може да се похвали с общ БВП от $30.8 трилиона през 2023 г., преживява бърз икономически растеж. Докато БВП на Г-7 понастоящем възлиза на $45.9 трилиона, потенциалното намаляване на тази разлика през следващите две или три десетилетия може да постави БРИКС начело на световния финансов сектор.
Тази промяна има последици за намаляване на мощта на Америка и за оспорване на нейното историческо икономическо превъзходство. За по-задълбочен анализ можете да се обърнете към този ресурс за динамиката на БВП на БРИКС спрямо Г-7.
Стабилните монети вече не са просто крипто инструмент – те променят финансовия достъп, плащанията и дори динамиката на централното банкиране.
Крипто пазарът продължава да подава бичи сигнали, като индексът на страха и алчността на CMC се задържа на ниво 67 въпреки лекото отстъпление от вчера.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.