Срещата на високо равнище на БРИКС, която се проведе тази година в Южна Африка, се смята за ключов момент в определянето на траекторията на групата.
В Йоханесбург колективът на страните с бързоразвиващи се икономики – Бразилия, Китай, Индия, Русия и Южна Африка – отправи покани към Аржентина, Египет, Етиопия, Иран, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства, с което сигнализира за очакваното им официално присъединяване към групата през следващия месец. След провеждането на местните си избори обаче, Аржентина предпочете да откаже поканата.
Експертите разглеждат това разширяване като средство за засилване на влиянието на глобалния Юг – регион, който исторически е пренебрегван по отношение на икономическите политики и възможностите за растеж.
Али Хан, инвестиционен банкер в Кения, подчерта неотдавнашните стъпки, направени от БРИКС, като наблегна на по-голямото единство, разширяването на членството и нарастващата тенденция за разплащания в местна валута, което е показателно, че коалицията утвърждава своята сила.
Той подчерта, че значението на разширяването на БРИКС подсказва за потенциална промяна във финансовите структури и амбициозен стремеж за реформиране на глобалното управление.
Кавинс Адере, експерт по международни отношения с фокус върху китайско-африканските отношения, подчерта как разширяването на БРИКС ще превърне блока в ключов център за международно сътрудничество, особено сред страните от Глобалния юг.
С колективно население от над 3.2 милиарда души, представляващо около 42% от населението на света, една четвърт от световния БВП и 17% от световната търговия, Адере подчерта огромното значение на тази група, която сега обхваща най-големия пазар в света.
Освен това екпертът отбеляза, че коалицията се състои от богати на ресурси държави.
Той подчерта, че бъдещата траектория на БРИКС зависи от способността ѝ да отговори на стремежите както на съществуващите, така и на бъдещите членове, като наблегна на приобщаващия подход, възприет на срещата на върха през 2023 г., съгласувайки сътрудничеството на БРИКС с африканските държави.
Адере подчерта, че това стратегическо съгласуване откроява посоката, която лидерите на БРИКС следват – посока, която цели да обхване всички заинтересовани страни.
Според експертът появата на БРИКС отразява колективния стремеж на страните от Глобалния юг да се обединят, да преформулират своя наратив за развитието и да утвърдят гласа си в дискусиите за глобалното управление.
Binance и Bitget се включиха в помощ на Bybit след масивен хак, като прехвърлиха над 50,000 ETH в студените портфейли на Bybit.
Тъй като Европа затяга регулациите за стабилните монети, големите крипто борси Kraken и Crypto.com разработват свои собствени дигитални активи, за да се справят с новия правен пейзаж.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси официално приключи разследването на OpenSea, като реши да не предприема правни действия и да не класифицира NFT като ценни книжа.
Според нов анализ на Bernstein крипто подразделениет на Robinhood е готово за значителен растеж, като се очаква търговската дейност да нарасне през следващите две години.