Председателят на Комитета за финансовия пазар към Държавната дума на Русия Анатолий Аксаков наскоро обяви, че БРИКС активно проучва възможността за замяна на щатския долар с криптовалута за търговия.
Аксаков обсъди усилията на алианса да премине от фиатна валута към дигитални активи за международни транзакции.
Икономическият алианс отдавна е ангажиран с инициативите си за дедоларизация, както и с насърчаването на местните си валути. Следователно разработването на решения за дигитални валути е основен приоритет от въвеждането на неговата система „BRICS Pay“.
Сега тези усилия са на път да поведат блока към бъдеще без долари.
През изминалата година БРИКС прегърна възможността да създаде многополюсен свят. Разширяването на членството му до пет държави, прието на годишната му среща на върха през 2023 г., беше един от основните стълбове. Също толкова значим е и ангажиментът му да продължи да възприема местните валути в двустранните търговски сделки.
Сега алиансът предприема значителна стъпка в тази посока, тъй като БРИКС се стреми да замени щатския долар с криптовалута за международната търговия. Русия заяви, че блокът представлява „сериозен канал за замяна на фиатните валути в международните транзакции“.
Това, което засилва интригата, е очевидният ангажимент на колектива да разработи свои собствени дигитални валути на централните банки (CBDC), които да заменят фиатните валути. За разлика от тях Съединените щати ясно се противопоставят на подобен проект на Запад.
Като цяло тези проекти предлагат ясна възможност на БРИКС да продължи своята дедоларизация. Нещо повече, руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков наскоро обсъди разработването на нови платформи за финансови сделки.
По-конкретно, те биха подкрепили по-широкото използване на дигитални активи, а не на фиатни предложения.
Рябков спомена „възможността за създаване на платформа, която да обедини финансовите системи“ на членовете на БРИКС. Това, което той нарече „мост на БРИКС“, ще изисква стабилни монети или други форми на цифровизирана валута. Това би осигурило ясен път на десетте държави от БРИКС към дедоларизация.
Отсъствието на щатския долар от всякакви международни сделки с членовете на алианса и държавите, които се стремят да възприемат такава едностранна търговия, обаче също би породило опасения.
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.