Според Reuters Индия, член на БРИКС, намалява зависимостта си от щатския долар на валутните пазари, за да предпази рупията от по-нататъшно обезценяване.
На 1 януари 2025 г. индийската рупия достигна историческо дъно от 85.96 спрямо долара. Това развитие предизвика сътресения на индийските пазари, засягайки както вноса, така и износа. В отговор Резервната банка на Индия (RBI) инструктира държавните банки да продадат значителни количества щатски долари, за да стабилизират рупията.
Следвайки указанията на RBI, държавните банки освободиха значителна част от доларовите си резерви, за да смекчат спада на рупията. Докладите сочат, че банката следи отблизо ситуацията и активно се намесва на валутните пазари. Това не е първият случай, в който Индия прибягва до продажба на долари, за да защити рупията: Страната е била подлагана на подобни обвинения и в миналото.
„Изглежда, че RBI следи да няма резки спадове“, коментира валутен търговец, пожелал да остане анонимен. Наблюдатели отбелязаха, че са забелязани държавни банки, които продават долари от името на банката. Притесненията на Индия са свързани с риска от инфлация, произтичащ от отслабването на рупията, което би се отразило силно на секторите на вноса и износа. Следователно укрепването на долара представлява сериозно предизвикателство за индийската икономика.
Индийската рупия е подложена на огромен натиск, тъй като се бори срещу поскъпващия долар. След преизбирането на Доналд Тръмп водещата валута рязко поскъпна, достигайки най-високата си стойност от 109.08 при индекса DXY, което засили реакциите на световните пазари.
Банков трейдър сподели пред Business Insider:
Ралито на щатския долар в началото на 2025 г. е продължение на инерцията му от 2024 г. Изглежда, че тази тенденция ще се запази поне до встъпването в длъжност на Тръмп.
Toй добави:
Честно казано, изненадан съм, че валутният курс долар-рупия не реагира по-силно предвид покачването на долара.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.