С неотдавнашното си разширяване до шест държави икономическият съюз БРИКС привлече значително внимание. По-специално Индия очаква да постигне целевия си номинален икономически растеж от 10.5%.
Министърът на финансите Нирмала Ситхараман изрази оптимистично позицията на страната по отношение на тази фискална цел.
Разширеното членство на страните от БРИКС доведе до редица възможности за петте му дългогодишни членове. Следователно Индия може да извлече значителни ползи, като се има предвид статутът ѝ на най-бързо развиващата се икономика в света. Вече са започнати контакти с ОАЕ и Саудитска Арабия в очакване на официалното им присъединяване към алианса през 2024 г.
По време на годишната среща на върха на БРИКС миналия месец вниманието беше насочено към икономическия съюз. Това ключово събитие отбеляза трансформираща промяна в траекторията на блока. По време на срещата на върха бяха отправени покани към Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства (ОАЕ), Египет, Етиопия, Аржентина и Иран. Предвижда се тези нови попълнения да засилят допълнително продължаващия икономически напредък на блока.
Индия потвърди очакванията си да постигне целта за икономически растеж от 10.5 %. Според информацията инистърът на финансите е уверен в постигането на тази цел.
Освен това следва да се отбележи, че финансовата година в Индия започва на 1 април, а през юни страната отбеляза спад в номиналния растеж на брутния вътрешен продукт до 8%.
Забележително предимство, допринасящо за траекторията на растежа на Индия, са последователните усилия за дедоларизация. Тази инициатива, възприета в целия алианс БРИКС, позиционира Индия като един от най-ефективните поддръжници на популяризирането на местната валута спрямо щатския долар.
Също така е важно да се отбележи, че Индия осъществява търговията си с петрол с ОАЕ в индийски рупии, което показва тенденция със значителен потенциал за икономически растеж и стабилност.
Източник: Reuters
Арканзас Сити официално отмени планирания си проект за добив на криптовалути след силна съпротива от страна на жителите и ключови заинтересовани страни.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.
След експлойта от 14 април, който наруши работата, KiloEx разкри план за компенсация на засегнатите потребители. Планът обхваща три основни групи: Трейдъри, хибридни стейкъри и ВИП потребители.
Руската централна банка и Министерството на финансите планират да стартират крипто борса, насочена ексклузивно към „висококвалифицирани инвеститори“, според доклад на местната информационна агенция Interfax от сряда.