В понеделник обменният курс на щатския долар и индийската лира достигна безпрецедентен връх от 83.40, което предизвика безпокойство в Резервната банка на Индия (РБИ).
Твърди се, че Индия, която е член на БРИКС, е предприела мерки на валутните пазари, за да смекчи въздействието върху рупията. Съобщенията сочат, че Централната банка се е намесила чрез продажба на щатски долари, за да предотврати по-нататъшното обезценяване на рупията. Въпреки общия спад сред азиатските валути рупията отбеляза лек подем вследствие на тези интервенции.
Според източници, предпочели анонимност при разговора си с Reuters, активното участие на РБИ на пазара има за цел да стабилизира стойността на рупията. Трейдърите очакват, че Централната банка ще продължи да пази рупията на сегашните й равнища, осигурявайки стабилна траектория и предотвратявайки значителен спад спрямо силния щатски долар.
Това не е първият случай, в който Индия, страна от БРИКС, е обвинявана в намеса на валутните пазари. По-рано тази година имаше обвинения, че Индия агресивно продава щатски долари, за да защити рупията. Беше съобщено, че държавна индийска банка е участвала в това движение на валутата на международните пазари.
Макар че РБИ изглежда ангажирана да предотврати достигането на историческо дъно на INR, анализаторите спекулират, че външни фактори могат да поддържат натиска върху валутата. Въпреки усилията на държавите от БРИКС да ограничат господстващото положение на щатския долар чрез инициативи за дедоларизация, доларът продължава да се представя по-добре от другите валути на БРИКС, което предизвиква безпокойство в рамките на алианса.
Тази неотдавнашна тенденция подчертава преобладаващата глобална сила на щатския долар, надхвърляйки по-ранните оценки. Ако пазарните условия се подобрят значително, страните от БРИКС може да се сблъскат с предизвикателства, свързани с ограничаване на продължаващия възход на щатския долар.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.
Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.