За трети път в рамките на една година Индия е обвинена в разпродаване на щатски долари, за да предотврати спада на рупията.
През тази седмица щатският долар удари индийската рупия, като я тласна до най-ниското за всички времена ниво от 83.61. Въпреки това рупията успя да обърне посоката, след като за кратко поскъпна спрямо щатския долар, и достигна 83.50.
Вътрешни лица предполагат, че скокът на рупията не е естествен и в него може да са участвали определени „играчи“, за да предотвратят спада ѝ. Възможно е Резервната банка на Индия (РБИ) да е един от тези „играчи“, които са помогнали рупията да не се срине спрямо щатския долар.
Членовете на БРИКС – в частност Индия, Китай и Русия – и преди са били обвинявани в намеса на валутните пазари.
Страните от БРИКС се намесваха на валутния пазар, като продаваха щатски долари в подкрепа на местните си валути. Резервната банка на Индия вероятно разпродава щатски долари на валутния пазар, за да спре спада на рупията.
Анонимен форекс анализатор, говорил пред Reuters, заявил, че РБИ вероятно се е намесила, за да подкрепи рупията спрямо щатския долар.
Индийската рупия е изправена пред силна конкуренция от страна на поскъпващия щатски долар, което доведе до спад на местната валута до нови дъна. Този спад на местните валути идва в момент, когато БРИКС се стреми да прекрати зависимостта си от щатския долар.
Въпреки заплахите за дедоларизация от страна на страните от БРИКС щатският долар остава силен спрямо всички местни валути. Индийската рупия, китайският юан и японската йена се борят да отслабят щатския долар на валутния пазар.
Решението на Уорън Бъфет да предаде щафетата бележи края на една легендарна ера в корпоративна Америка, затваряйки 60-годишна глава, през която той превърна затруднена текстилна компания в една от най-ценните корпорации в света.
Неотдавнашното решение на американския президент Доналд Тръмп да награди най-големите притежатели на неговата лична криптовалута с ексклузивен достъп до вечеря в Белия дом предизвика остра критика от двете страни на политическия спектър, включително и сред републиканците.
Срещата между Крис Ларсен от Ripple и комисаря на SEC Пол Аткинс предизвика нови спекулации за напредък в дългогодишния правен спор между блокчейн компанията и Комисията за ценни книжа и борси на САЩ.
Ark Invest, водена от Кати Ууд, променя курса си. Въпреки че все още е оптимистична за дългосрочната траектория на Биткойн, компанията предприе рязка промяна в стратегията си спрямо акциите.