Начало » Други » БРИКС: Има ли шанс да се появи нова валута, която да измести долара?

БРИКС: Има ли шанс да се появи нова валута, която да измести долара?

12.10.2023 8:00 3 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
БРИКС: Има ли шанс да се появи нова валута, която да измести долара?

Петнадесетата среща на върха на БРИКС, която се проведе в Йоханесбург през август, предизвика огромно очакване за евентуалното въвеждане на алтернативна световна валута, която да оспори господството на щатския долар.

Въпреки това оптимизмът беше помрачен от очевидното отсъствие на руския президент Владимир Путин и озадачаващото неучастие на китайския президент Си Дзинпин по време на ключова сесия.

Изненадващо, терминът „алтернативна валута на БРИКС“ видимо отсъстваше от речите на южноафриканския президент Сирил Рамафоса, включително от окончателната му оценка на резултатите от Декларацията от Йоханесбург II, както и от съвместното изявление на финансовите министри и управителите на централните банки на блока от предходната седмица.

Вместо това основното събитие беше приемането на шест нови членове – Египет, Етиопия, Саудитска Арабия, ОАЕ, Аржентина и Иран – което ще влезе в сила от Нова година 2024 г. Това разширяване до 11 членове обаче допълнително усложни перспективите за създаване на единна валута на БРИКС.

Съществуващите различия са очевидни. Русия и Иран са изправени пред значителни бариери в глобалните финансови и платежни системи. Китай е изправен пред целенасочени санкции. Междувременно Египет, Етиопия, Южна Африка, Аржентина и Бразилия се борят с дълбоко вкоренени икономически и финансови предизвикателства. Остава Индия, чийто възходящ глобален статут е подкрепен от неотдавнашното изпреварване на Обединеното кралство като пета по големина икономика в света и от триумфа на мисията „Чандраян“ на Луната.

Саудитска Арабия и ОАЕ, макар и да разполагат с много ликвидни средства, разчитат в голяма степен на приходите от петрол и газ. Техните валути са ефективно обвързани с щатския долар, който остава основната международна валута за търговия със суровини и фючърси.

Всяко преминаване към нова валута би могло да доведе до значителни алтернативни разходи за участващите държави, тъй като преходният период се оценява на до десетилетие, особено при изграждането на необходимата инфраструктурна основа. Това включва определянето на кредитор от последна инстанция, установяването на задължителни резерви от валутни и златни наличности на централните банки, формулирането на механизъм за обменните курсове и определянето на обменния курс на съществуващите резерви в новата валута.

От решаващо значение са и условията, свързани с управлението на паричната политика, особено по отношение на променливите инфлационни, лихвени и други показатели.

Ключов момент настъпи в Ню Делхи през септември по време на срещата на върха на Г-20, където президентът на САЩ Джо Байдън убеди ключовите членове на БРИКС – министър-председателя на Индия Нарендра Моди, президентите на Бразилия Рамафоса и Лула да Силва – да направят колективно изявление, с което да потвърдят своята отдаденост на Г-20 като основен форум за глобално икономическо сътрудничество. Освен това те приветстваха ангажимента на Г-20 за укрепване на многостранните банки за развитие.

В по-широк план появата на алтернативна международна валута, която да се противопостави на щатския долар, е неизбежно и рационално развитие, съответстващо на промяната в динамиката на собствеността на световния капитал, която се измества от традиционните пазари в САЩ, Европа и Япония към богатия на петрол Близък изток, Китай и в по-малка степен Русия.

Източник

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Pump.fun набра $500 милиона в рамките на 12 минути

Платформата Pump.fun набра $500 милиона в бързо първично предлагане на монети (ICO), като ги разпродаде само за 12 минути.

13.07.2025 10:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Предстои важна седмица за криптовалутите в САЩ – какво да очакваме?

На 14 юли законодателите в САЩ стартират „Седмица на криптовалутите“, за да придвижат три ключови законопроекта, които могат да променят регулацията на дигиталните активи.

13.07.2025 9:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Председателят на Федералния резерв Джером Пауъл обмисля оставката си

Финансовите кръгове в САЩ се готвят за потенциални промени, след като според информации председателят на Федералния резерв Джером Пауъл обмисля да се оттегли от поста си.

12.07.2025 21:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Питър Шиф oтправи предупреждение за долара – коментар за дефицита на Биткойн

Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.

12.07.2025 20:05 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.