Петнадесетата среща на върха на БРИКС, която се проведе в Йоханесбург през август, предизвика огромно очакване за евентуалното въвеждане на алтернативна световна валута, която да оспори господството на щатския долар.
Въпреки това оптимизмът беше помрачен от очевидното отсъствие на руския президент Владимир Путин и озадачаващото неучастие на китайския президент Си Дзинпин по време на ключова сесия.
Изненадващо, терминът „алтернативна валута на БРИКС“ видимо отсъстваше от речите на южноафриканския президент Сирил Рамафоса, включително от окончателната му оценка на резултатите от Декларацията от Йоханесбург II, както и от съвместното изявление на финансовите министри и управителите на централните банки на блока от предходната седмица.
Вместо това основното събитие беше приемането на шест нови членове – Египет, Етиопия, Саудитска Арабия, ОАЕ, Аржентина и Иран – което ще влезе в сила от Нова година 2024 г. Това разширяване до 11 членове обаче допълнително усложни перспективите за създаване на единна валута на БРИКС.
Съществуващите различия са очевидни. Русия и Иран са изправени пред значителни бариери в глобалните финансови и платежни системи. Китай е изправен пред целенасочени санкции. Междувременно Египет, Етиопия, Южна Африка, Аржентина и Бразилия се борят с дълбоко вкоренени икономически и финансови предизвикателства. Остава Индия, чийто възходящ глобален статут е подкрепен от неотдавнашното изпреварване на Обединеното кралство като пета по големина икономика в света и от триумфа на мисията „Чандраян“ на Луната.
Саудитска Арабия и ОАЕ, макар и да разполагат с много ликвидни средства, разчитат в голяма степен на приходите от петрол и газ. Техните валути са ефективно обвързани с щатския долар, който остава основната международна валута за търговия със суровини и фючърси.
Всяко преминаване към нова валута би могло да доведе до значителни алтернативни разходи за участващите държави, тъй като преходният период се оценява на до десетилетие, особено при изграждането на необходимата инфраструктурна основа. Това включва определянето на кредитор от последна инстанция, установяването на задължителни резерви от валутни и златни наличности на централните банки, формулирането на механизъм за обменните курсове и определянето на обменния курс на съществуващите резерви в новата валута.
От решаващо значение са и условията, свързани с управлението на паричната политика, особено по отношение на променливите инфлационни, лихвени и други показатели.
Ключов момент настъпи в Ню Делхи през септември по време на срещата на върха на Г-20, където президентът на САЩ Джо Байдън убеди ключовите членове на БРИКС – министър-председателя на Индия Нарендра Моди, президентите на Бразилия Рамафоса и Лула да Силва – да направят колективно изявление, с което да потвърдят своята отдаденост на Г-20 като основен форум за глобално икономическо сътрудничество. Освен това те приветстваха ангажимента на Г-20 за укрепване на многостранните банки за развитие.
В по-широк план появата на алтернативна международна валута, която да се противопостави на щатския долар, е неизбежно и рационално развитие, съответстващо на промяната в динамиката на собствеността на световния капитал, която се измества от традиционните пазари в САЩ, Европа и Япония към богатия на петрол Близък изток, Китай и в по-малка степен Русия.
Докато все повече публични компании предприемат смели стъпки, за да напълнят балансите си с Биткойн, Coinbase – едно от най-известните имена в бранша – умишлено избягва да следва този път, посочвайки дългосрочното управление на риска и съобразяването с клиентите като основни причини.
След два интензивни дни на преговори в Женева, представители на САЩ и Китай са постигнали споразумение по ключови търговски въпроси, което проправя пътя за ново споразумение, целящо да намали търговския дефицит на САЩ.
Изпълнителният директор на Ark Invest, Кати Ууд, вярва, че американската икономика е на прага на повратна точка.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.