Начало » Други » БРИКС: Ще има ли нова световна финансова система, която не разчита на долара?

БРИКС: Ще има ли нова световна финансова система, която не разчита на долара?

13.09.2023 19:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
БРИКС: Ще има ли нова световна финансова система, която не разчита на долара?

Икономиката на Съединените щати, която изпитва затруднения, в съчетание със западните санкции, които налагат икономически трудности на ревизионистичните държави, стимулира търсенето на алтернативи на ръководената от САЩ глобална финансова система.

БРИКС наскоро отправи покана към още шест държави да се присъединят към техния блок. Сега този колектив представлява 42% от световното население и 36% от световния брутен вътрешен продукт (БВП).

След санкциите на Запада срещу Русия заради конфликта в Украйна държавите от БРИКС обмислят създаването на финансова система, която да е по-малко податлива на доларови санкции. Оттогава насам в световен мащаб се увеличиха усилията за оттегляне от долара.

По време на посещението си в Китай през април бразилският президент Луис Инасио Лула да Силва се застъпи за това държавите от БРИКС да работят за заместване на щатския долар със собствените си валути в международната търговия.

Русия вече беше увеличила търговията с Китай в юани, което доведе до това, че през същия месец китайският юан надмина американския долар в трансграничните транзакции в Китай. Освен това Индия също започна да настоява международната ѝ търговия да се извършва в индийски рупии, а не в долари.

Страните от БРИКС обсъждат и потенциални методи за въвеждане на изцяло нова валута. По време на 14-ата годишна среща на върха на БРИКС през 2022 г. руският президент Владимир Путин обяви намерението за създаване на „нова глобална резервна валута“ и изрази готовност да участва в търговията с нея с коректни партньори.

Огромният размер на американската икономика, влиянието на американските пазари и утвърдените глобални финансови практики обаче правят заместването на долара изключително трудна задача.

Според Bank of New York Mellon Corp. статутът на долара като световна резервна валута едва ли ще се промени в близко бъдеще. Той се използва в над 74% от цялата международна търговия, в почти 90% от валутните обмени и в почти 100% от сделките с петрол.

Валути като юана са подложени на значителни манипулации и поради това трудно печелят достатъчно международно доверие, за да се противопоставят на долара. Освен това различните политически системи и геополитически цели на страните от БРИКС, включително дълбоко вкорененото съперничество, правят създаването на надеждна обща валута изключително трудно.

Дори и БРИКС да не успее да измести икономическото господство на САЩ, нейното формиране и разширяване означава нарастваща решимост да подкопае позициите на Америка. Това може да проправи пътя за по-значителни антиамерикански съюзи в бъдеще.

Източник

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Питър Бранд сподели своята стратегия за забогатяване

Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.

01.07.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ключови събития в САЩ, които да следим тази седмица – ще се отразят ли на крипто пазарите?

Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.

30.06.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ето как трябва да изглежда едно крипто портфолио според експерт

Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.

30.06.2025 10:15 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Законът GENIUS може да промени правната битка срещу До Куон

В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.

30.06.2025 9:30 1 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.