В резултат на трудното трето тримесечие икономиката на Бразилия, управлявана от президента Луис Инасио Лула да Силва, отбеляза спад.
Преди това страната демонстрираше положителен икономически растеж, задвижван от различни процъфтяващи сектори, за което свидетелства индексът IBC Br, който е ключов показател за БВП, показващ спад от 0.64% през третото тримесечие. Тази низходяща тенденция продължи с 0.06% спад през септември в сравнение с август, по данни на централната банка.
Бразилия се радваше на положителен икономически разказ, особено благодарение на връзката си с новосъздаващия се блок БРИКС, който придобива все по-голямо значение в световен мащаб. Неотдавнашните доклади на централната банка обаче очертават противоположна картина, отбелязвайки промяна в икономическата траектория на страната.
По време на управлението на президента Лула да Силва страната изпадна в негативна икономическа ситуация – тенденция, подчертана от Reuters. Този спад се запази въпреки 0.32% ръст на несезонно коригирания индекс IBC-Br през септември 2022 г. и общо 2.50% увеличение през изминалата година.
Министърът на финансите Фернандо Хадад изрази загриженост във връзка с особено слабото тримесечие, като го отдаде на намаляващите разходи по заемите и цените на суровините. Тези фактори се отразиха забележимо върху корпоративните резултати и данъчните приходи, допринасяйки за забавянето на икономическия растеж.
За разлика от тях Министерството на финансите по-рано прогнозираше увеличение на БВП с 3.2% за годината въз основа на положителните икономически показатели през първата половина на годината.
Очаква се обаче тази прогноза скоро да бъде преразгледана. Въпреки това икономистите запазват прогнозата си за 2.89% увеличение на БВП на Бразилия през тази година. Тази корекция отразява променящия се пейзаж на икономическите перспективи на Бразилия, сигнализирайки за необходимостта от преоценка в условията на неотдавнашните предизвикателства.
В условията на оживен пазар общата тенденция на инвеститорите е да се насочват към добре познати акции. Привлекателността на популярността обаче не винаги означава стабилна инвестиция.
След неотдавнашното споразумение на стойност над $4 милиарда между Binance и американските власти конкурентите в сферата на обмена на криптовалути, а именно Coinbase и Bybit, се превърнаха в значителни печеливши.
Според изявленията на южноафриканския посланик Анил Сооклал в неотдавнашно интервю, има официални заявления от 20 нови държави, които искат да се присъединят към алианса БРИКС.
По време на неотдавнашната среща на върха на ООН за климата Обединените арабски емирства (ОАЕ), като новоприет член на БРИКС, поеха значителен ангажимент от $5 милиарда за укрепване на икономическото партньорство.