Алиансът БРИКС планираше идеята да подкрепи бъдещата си валута със злато, за да оспори световното господство на щатския долар.
През последната година някои от членовете на алианса натрупаха огромни количества злато. Китай, Русия и Индия са трите държав, купили най-много злато през тази година, натрупвайки благородния метал като резерви в централните си банки.
Въпреки това идеята на БРИКС да подкрепи новата си валута със злато, за да се пребори с американския долар, е лоша според мнозина. Ако валутните войни се сведат до златото, тогава САЩ ще спечелят с лекота.
БРИКС вече е алианс от 11 членове, тъй като през август в блока бяха приети шест нови държави, а именно Саудитска Арабия, ОАЕ, Египет, Аржентина, Иран иЕтиопия. САЩ обаче притежават най-голям брой златни резерви от всички страни от БРИКС, взети заедно.
Към 2023 г. САЩ притежават 8,133 тона злато и никоя друга държава не се доближава до това постижение. Предишният алианс от 5 държави притежаваше 5,495 тона злато през 2023 г.
Дори след като алиансът стана 11-членна група, новоразширеният съюз притежава 6,600 тона злато общо в съответните си централни банки.
По-долу са представени златните резерви, натрупани от новия блок на БРИКС:
В заключение може да се каже, че идеята за обезпечаване на новата валута със злато има голям шанс да се провали, тъй като САЩ разполагат с повече резерви от благородния метал, отколкото всички съюзи, взети заедно.
От повече от десетилетие все повече държави се стремят да намалят зависимостта си от щатския долар в световната търговия.
След като приключи 2024 г. с високи резултати, крипто пазарът се сблъска с рязка корекция в началото на 2025 г. Ентусиазмът, който бе подхранван от благоприятния макро фон – включително президентската победа на Доналд Тръмп и позитивните сигнали от Федералния резерв на САЩ.
Тъй като златото достига нови рекорди, много крипто ентусиасти търсят диверсификация, като инвестират в благородния метал.
HashKey Capital официално стартира първия в Азия фонд за проследяване на XRP, който предоставя на професионалните инвеститори регулирана експозиция към токена без необходимост от пряко притежание.