Неотдавна Федералният резерв на САЩ заяви, че санкциите, наложени на Русия през 2022 г., са дали тласък на кампанията за дедоларизация, провеждана от страните от БРИКС.
Управителят на Фед Кристофър Уолър призна, че американските санкции срещу развиващите се страни са подтикнали алианса БРИКС да предприеме въпросната стъпка.
Той също така предупреди, че ако тези и други подобни стъпки продължат, международното платежно пространство, което се характеризира с бързо разрастване на дигиталните монети, може да представлява предизвикателство за господството на щатския долар.
Освен това Уолър отбеляза, че в настоящата геополитическа обстановка Китай и Русия се възползват, за да прокарват своите програми, като приканват други страни да използват различни платежни средства, а не долари при трансгранични сделки.
Той обаче същевременно изрази мнението си, че въпреки всички подобни заплахи зелените пари ще останат по-силни от всяка друга основна валута в света.
Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.
Първата седмица на юли донесе забележителни постижения в крипто инфраструктурата, управлението и търговията.
Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.