Няколко развиващи се страни, включително членовете на алианса БРИКС, активно намаляват зависимостта си от щатския долар в резервите на своите централни банки.
Този ход идва в отговор на широкото разпространение на доларовата валута от страна на САЩ, което доведе до пренасяне на инфлационния им натиск върху икономиките по света. Като държат значителни количества долари в резервите си, тези държави, наред с държавите от БРИКС, поемат рисковете, свързани с американския дълг, и допринасят за финансирането на американския дефицит.
Тази тенденция не се ограничава само до държавите от БРИКС; дори традиционните съюзници на САЩ постепенно приемат подобни мерки. Едно от основните опасения, обуславящи тази промяна, е ескалиращата дългова криза в САЩ на стойност $34 трилиона, която създава значителни рискове за държавите, държащи долара в централните си банки. Тъй като тези държави обмислят да намалят доларовите си резерви, нарастват опасенията за потенциалните последици за различни сектори в икономиката на САЩ.
Франция, ключов съюзник на САЩ, неотдавна изрази опасения относно неконтролируемия характер на дълга в щатски долари. Президентът Еманюел Макрон изрази силна критика по отношение на господстващото положение на долара и призова за по-голяма сдържаност при използването му. Той подчерта, че е необходимо Европа и други съюзници на САЩ да диверсифицират от долара, като предупреди, че прекомерната зависимост от него може да има неблагоприятни последици за европейската икономика.
Изразените от Франция опасения накараха и други европейски държави да преразгледат зависимостта си от щатския долар при търговските трансакции. Предвид надвисналата заплаха от дългова криза Европейският съюз все повече осъзнава рисковете, свързани с продължаващата зависимост от долара.
Отвъд Европа се наблюдава глобална тенденция за намаляване на зависимостта от щатския долар при разплащанията. Делът на световната търговия, извършвана в долари, е намалял до по-малко от 60%, като алтернативните валути набират скорост. Дори руският президент Владимир Путин призна тази тенденция, като отбеляза, че съюзниците на САЩ активно диверсифицират резервните си валути от долара.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.
Докато президентът Тръмп ускорява стратегията си за мита преди крайния срок на 1 август, нови писма от Белия дом разкриват официални търговски предупреждения, изпратени до редица държави, включително Тунис, Камбоджа, Индонезия и други.