През март данните показаха, че Русия е запазила позицията си на основен доставчик на петрол за Китай, като рафинериите са иззели доставки на сорт "Сокол", които преди това са били блокирани.
По данни на Генералната митническа администрация вносът на Китай от Русия, включващ както доставките по тръбопроводи, така и доставките по море, е нараснал с 12.5% на годишна база и е достигнал 10.81 милиона метрични тона, което се равнява на 2.55 милиона барела дневно през миналия месец. Тази цифра се доближава плътно до предишния месечен връх от 2.56 милиона барела дневно, регистриран през юни 2023 г.
През март седем руски танкера, изправени пред санкции, разтовариха товари, съдержащи сорт Сокол в китайски пристанища, което е част от усилията на Русия да облекчи излишъка от спрени доставки в отговор на засилените санкции на САЩ. През последните три месеца повече от 10 милиона барела петрол, доставени от Сахалин-1, дъщерно дружество на Роснефт, бяха задържани в складовете поради затруднения с плащанията и санкции срещу корабни компании и кораби, превозващи суровината.
Освен това придобиването на руски суров петрол за съхранение в стратегически резерви от страна на държавната CNOOC допълнително увеличи вноса от Русия. Данни на консултантската компания Kpler прогнозираха, че морските доставки от Русия ще достигнат рекордното ниво от 1.82 милиона барела дневно, включващо 440,000 барела дневно от сорт Сокол и 967,000 барела дневно от ESPO. През цялата 2023 г., въпреки западните санкции и ценовия таван, наложен след нахлуването на Кремъл в Украйна през 2022 г., Русия запазва статута си на основен доставчик на Китай, доставяйки 2.14 милиона барела дневно.
Доминацията на щатския долар като основна резервна валута в света е изправена пред нарастващи предизвикателства.
Американският сенатор Бил Хагерти вярва, че емитентите на стабилни монети са на път да се превърнат в едни от най-големите притежатели на държавния дълг на САЩ, тъй като регулаторният пейзаж за дигиталните активи, обвързани с долари, се развива.
Базираната в Швейцария Bitcoin Suisse се готви да пробие нова ниша извън Европа, след като получи първоначално регулаторно одобрение в Обединените арабски емирства.
Crypto.com направи още една важна крачка в своето разширяване в Европа, като получи регулаторно одобрение да предлага крипто деривати в цялата Европейска икономическа зона съгласно директивата на ЕС за финансовите инструменти.
Искам да отправя една конкретна препоръка към автора на статията, а именно на каква цена купуват китайците петрола от русия?