Начало » БРИКС: Ето колко американски държавни облигации са продали Китай за последните 7 месеца

БРИКС: Ето колко американски държавни облигации са продали Китай за последните 7 месеца

28.05.2024 11:30 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
БРИКС: Ето колко американски държавни облигации са продали Китай за последните 7 месеца

През втората половина на 2023 г. Китай се освободи от още $21 милиарда в американски държавни ценни книжа и облигации от спонсорирани от правителството на САЩ агенции, което доведе до обща продажба на $74 милиарда за период от седем месеца.

Този значителен ход отразява намаляващото доверие на страните от БРИКС в притежаването на американски държавни ценни книжа, особено след като държавният дълг на Америка нарасна до над $34.5 трилиона.

Тъй като държавите от БРИКС се стремят да намалят зависимостта си от щатския долар, непрекъснатата продажба на американски държавни ценни книжа поражда значителни опасения за американската икономика. Финансовата система на САЩ зависи в голяма степен от притока на чуждестранни инвестиции.

Решителните усилия на Китай и партньорите му от БРИКС за прекъсване на финансовите връзки могат да изострят икономическите предизвикателства, тъй като нововъзникващите икономики проявяват все по-голямо нежелание да инвестират в американски дълг.

Икономическият съюз БРИКС превърна в свой приоритет укрепването на търговските отношения с европейските държави – стратегия, която би могла допълнително да отслаби господстващото положение на щатския долар. Напоследък Китай се фокусира върху стимулирането на вътрешния си икономически растеж, което включва и укрепване на търговските връзки с европейските държави.

Президентът Си Дзинпин провежда срещи с ръководители на държавни предприятия и чуждестранни инвеститори, като набляга на икономическия растеж и реформите като основни приоритети. Освен това той се ангажира с европейските лидери, за да насърчи по-силното китайско-европейско икономическо сътрудничество.

През последните години коалицията БРИКС отбеляза драматично нарастване на геополитическото си влияние и се готви да приеме пет нови държави членки на срещата на върха през август 2024 г. Много европейски държави желаят да разширят търговските си отношения с икономиките от БРИКС.

По-специално Франция поддържа силен дипломатически ангажимент с Китай, а след неотдавнашни посещения укрепи връзките си и със Сърбия и Унгария. Продуктивните дискусии в Будапеща, Белград и Брюксел подсказват, че плановете на Китай за по-задълбочена икономическа интеграция с Европа могат да наберат скорост в близко бъдеще.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Strategy на Майкъл Сейлър е една от най-добре представящите се компании

Майкъл Сейлър, председател на Strategy и един от най-откритите корпоративни защитници на Биткойн, отново подчерта вярата си в дългосрочния потенциал на криптовалутата – този път с факти.

25.05.2025 20:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ripple е все по-близо до Уолстрийт

Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.

25.05.2025 19:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Съосновател на Polygon напуска проекта след седем години в управлението

Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.

25.05.2025 18:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Настоящият технологичен бум наподобява дот-ком балона

На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.

25.05.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.