След неотдавнашното разширяване на алианса БРИКС с още шест държави, The Bank of New York (BNY) Mellon очерта потенциалните сценарии, при които щатският долар може да бъде изправен пред предизвикателства.
Макар BNY Mellon заяви, че понастоящем не вижда непосредствена заплаха за статута на долара като световна резервна валута, тя посочи факторите, които биха могли да доведат до промяна.
Тъй като БРИКС се разширява, BNY Mellon очерта сценарии, при които щатският долар може да се сблъска с конкуренция.
По-конкретно, банката обсъди необходимите промени в подхода на блока БРИКС, за да се окаже осезаемо въздействие върху световните резерви. Освен това забележителен акцент е поставен върху технологичния сектор.
В доклада се твърди:
Вероятността щатският долар да изгуби статута си на световен резерв в близко бъдеще е малка.
Новият валутен съюз трябва да обмисли технологични или екологично ориентирани портфейли, а не такива, обвързани с традиционни активи като злато или въглерод.
В анализа на банката се прави допълнителна оценка на потенциалните предизвикателства, които БРИКС постави:
Включването на ОАЕ и Саудитска Арабия засилва БВП на глава от населението и икономическото влияние.
Смятаме, че най-значимият фактор, влияещ върху ролята на долара през следващото десетилетие, ще се върти около технологичния напредък, а не около суровини като петрола.
Въпреки настоящата доминация на блока БРИКС в световното производство на петрол, от BNY Mellon предполагат, че технологичният напредък в крайна сметка може да се окаже определящ фактор.
Ако алиансът БРИКС възприеме технологичното развитие в този контекст, това в крайна сметка може да повлияе на международното използване на щатския долар.
Майкъл Бъри, известният американски инвеститор, получи широко признание за забележителната си прозорливост при предсказването на кризата с високорисковите кредити през 2008 г.
Цените на петрола претърпяха минимални промени по време на волатилна търговска сесия в понеделник. Това се дължеше на облекчаването на ограниченията върху горивата от страна на Русия и на опасенията на инвеститорите относно въздействието на повишените лихвени проценти върху търсенето.
Amazon.com Inc. възнамерява да инвестира до $4 милиарда в Anthropic, с което показва амбицията си да играе важна роля в областта на генеративния изкуствен интелект.
Бившият изпълнителен директор на Goldman Sachs Раул Пал предположи, че предстоящото нарастване на глобалната ликвидност е в състояние да предизвика вълна от активност в сферата на криптовалутите.