Европейският съюз изрази загриженост относно кандидатурата на Турция за присъединяване към групата БРИКС, подчертавайки, че като кандидат за членство в ЕС от Анкара се очаква да „зачита“ ценностите на ЕС и да съгласува външната си политика с блока, въпреки че има свободата да избира международните си съюзи.
Според информацията говорителят на ЕС Питър Стано е отправил тези забележки в Брюксел, след като управляващата партия на Турция потвърди официалната кандидатура на страната за присъединяване към БРИКС. Стано призна правото на Турция да се стреми към международни връзки, но подчерта очакването на кандидатите за членство в ЕС да се придържат към неговите ценности и да съгласуват напълно своите външни политики.
Турция води преговори за присъединяване към ЕС от 2005 г. насам, но напредъкът е в застой поради политически пречки, като някои членове на ЕС критикуват демократичните постижения на Турция. Анкара твърди, че тези въпроси не са свързани с нейната пригодност за членство в ЕС. Президентът Реджеп Тайип Ердоган предупреди, че Турция може да преразгледа стремежите си към ЕС поради продължителното забавяне на процеса на членство.
Интересът на Турция към БРИКС идва на фона на напрежението в рамките на НАТО, особено във връзка с близките ѝ отношения с Русия въпреки конфликта в Украйна. Ако успее, Турция ще бъде първият член на НАТО, който ще се присъедини към БРИКС – група, разглеждана като противовес на западното влияние.
Анализаторите предполагат, че тези напрежения са подтикнали Турция да засили отношенията си с източните сили, включително Русия и Китай, чрез БРИКС. Очаква се Ердоган да присъства на предстоящата среща на върха на БРИКС в Русия, което допълнително ще сигнализира за преминаването на Турция към източни съюзи.
Инвестиционният институт на BlackRock е скептичен по отношение на това, че Федералният резерв ще намали лихвените проценти толкова, колкото очаква пазарът на облигации.
BitGo, водещ американски попечител на криптовалути, представи нова платформа за управление и защита на местни токени, използвани в Web3 протоколите.
Фондация Linux създаде нова структура – Linux Foundation Decentralized Trust (LFDT), която има за цел да обедини проекти с отворен код за децентрализирани технологии.
Милиардерът Питър Тийл изрази загриженост, че икономиката на САЩ вероятно щеше да е в рецесия, ако не бе мащабната държавна намеса.