Египет проучва възможността да използва местни валути, като тези на Индия, Китай и Русия, за да улесни плащането на своя внос. Тези държави са важни членове на групата БРИКС, която включва още Бразилия и Южна Африка.
Според Мозелхи са обсъждани възможностите за търговия с местни валути, въпреки че все още няма конкретно изпълнение. Reuters съобщи за неговото изявление, в което той сподели:
„Нищо подобно не е реализирано, но се водят дискусии, така че да можем да търгуваме с местните валути на страни като Индия, Русия или Китай.“
Групата БРИКС представлява 40% от населението на света и почти една трета от световната икономика. По отношение на икономическия растеж държавите от БРИКС наскоро надминаха страните от Г-7.
През април около 19 държави проявиха значителен интерес да се присъединят към БРИКС, а групата се подготвя за 15-ата си годишна среща на върха в Южна Африка, насрочена за 22-24 август. Официални молби за членство са подадени от страни като Обединените арабски емирства, Аржентина, Алжир, Египет, Бахрейн, Индонезия, Саудитска Арабия и Иран.
Понастоящем Египет предприема мерки за съживяване на своята изпитваща затруднения икономика, която е засегната неблагоприятно от значителния спад на приходите от туризъм и рязкото покачване на цените на суровините. Съобщава се, че геополитическото напрежение е довело и до изтеглянето на около $20 милиарда от финансовите пазари на Египет от чуждестранни инвеститори.
През изминалата година инфлацията в Египет рязко се повиши поради девалвацията на валутата, продължителния недостиг на чуждестранна валута и продължаващите забавяния при вноса на стоки от първа необходимост.
За да се справи с тези предизвикателства, Египет постигна споразумение с Международния валутен фонд (МВФ) на стойност $3 милиарда, а съюзниците му от Персийския залив обещаха значителни инвестиции в подкрепа на страната.
Египет се стреми да се откаже от щатския долар във взаимната търговия с няколко държави членки на икономическия блок БРИКС, заяви египетският министър на доставките Али Моселхи.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.
В делото срещу Terraform Labs и нейния съосновател До Куон защитата поиска от Федералния съд за Южния окръг на Ню Йорк да удължи срока за подаване на документи преди съдебния процес с две седмици, като го отложи след първоначалната дата 1 юли 2025 г.
Брайън Армстронг, главен изпълнителен директор на Coinbase, отбеляза значително ускорение в приема на криптовалутите от институционалните инвеститори, което се дължи до голяма степен на нарастващата популярност на спот борсово търгуваните фондове и увеличената употреба на Coinbase Prime сред големите корпорации.