Когато БРИКС оповести намерението си да замени щатския долар като световна резервна валута, първоначално то беше посрещнато скептично.
Въпреки това действията им започват да променят световния финансов пейзаж, макар и постепенно. Макар бавните темпове БРИКС решително напредва в посока намаляване на зависимостта от щатския долар и насърчава използването на съответните местни валути.
Тази промяна би могла да възвести трансформация на традиционната финансова система, проправяйки пътя за нов световен ред, съсредоточен около нововъзникващите икономики. Подобна стъпка би могла да окаже значителен натиск върху щатския долар, ако държавите все повече възприемат местни валути за международната търговия.
Китай, под ръководството на Си Дзинпин, допринесе за убеждаването на няколко развиващи се страни да извършват търговия, използвайки китайския юан вместо щатския долар. Тези дипломатически усилия се увенчаха с успех, като държави като Русия, Индия, Пакистан, Саудитска Арабия и други предпочетоха да уреждат търговията си в собствените си валути.
Освен това африканските държави, по-специално Кения и Нигерия, изразиха мнението, че за тях е важно да подкрепят националните си икономики. Има индикации, че тези държави могат да последват примера на БРИКС и да възприемат тенденцията, инициирана от тях, като се стремят да намалят зависимостта от щатския долар в търговските сделки.
По същество постепенните действия на БРИКС могат поетапно да намалят господстващото положение на щатския долар в световен мащаб. С течение на времето, когато БРИКС продължи да сключва търговски споразумения, включващи разплащания в местни валути, въздействието върху позицията на щатския долар може да стане все по-ясно изразено. Макар че БРИКС не се насочва пряко към щатския долар, стратегическите им маневри подкопават неусетно позициите му в световния икономически пейзаж.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.
Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.