Алиансът БРИКС прави стъпки напред, като дава предимство на местните валути пред щатския долар в световната търговия.
Неотдавна към блока се присъединиха Саудитска Арабия и ОАЕ, които си партнират с досегашните членове Индия, Китай и Русия, за да извършват търговия с петрол, използвайки съответните си местни валути.
Първоначално Индия закупи 1 милион барела петрол от ОАЕ и осъществи сделката, използвайки рупията. Индийската петролна корпорация (IOC) инициира това плащане в рупии с Националната петролна компания на ОАЕ (ADNOC).
Освен това Индия сключи друго търговско споразумение, като придоби злато на стойност $1.7 милиона от ОАЕ. Всички транзакции между тези две държави от БРИКС бяха осъществени в средата на август тази година.
Освен това Индия и Саудитска Арабия обсъждат методи за осъществяване на бизнес, без да разчитат на щатския долар. Те са започнали разговори за уреждане на търговията чрез използване на съответните им местни валути, като тази практика може да се разшири и до сделките с петрол.
В обобщение, сред членовете на БРИКС Индия и ОАЕ се открояват като страните, които уреждат сделките с петрол в местни валути. Индия и Саудитска Арабия проучват възможности за намаляване на зависимостта си от щатския долар.
БРИКС убеждава развиващите се страни в Африка, Азия и Южна Америка да участват в търговията, като използват собствените си местни валути, а не щатския долар. Тези развиващи се страни се стремят да укрепят националните си икономики и предприятия, като използват местните си валути за международни транзакции.
Ако страните от БРИКС възприемат практиката да извършват сделки с петрол в местни валути, търсенето на щатския долар на световните пазари ще намалее. Намаляването на стойността на долара може да доведе до икономическа нестабилност в САЩ, тъй като Америка ще има по-малко възможности да финансира дефицита си.
В Източна Африка се извършва смела парична промяна, като в една от страните вече е забранено използването на чуждестранни валути, включително американския долар, за всички местни транзакции, което е ясен знак за твърда стъпка към финансова суверенност.
Основателят на Telegram Павел Дуров разкри, че е отхвърлил натиска от страна на западноевропейско правителство да цензурира политическото съдържание в приложението за съобщения в навечерието на президентските избори в Румъния.
Докато световното търсене на американски дълг нараства, Китай се движи в обратна посока.
Майкъл Бъри, станал известен с филма „The Big Short“, отново развълнува пазарите с промените в позициите на портфолиото на своя хедж фонд — този път, залагайки силно песимистично.
Това е от полза за Индия като ГОЛЯМ консуматор на суровини, но какво ще правят ОАЕ и Саудитска Арабия с тези рупии 🤔❓
Това не е конвертируема валута и ще трябва да си „купят“ нещо от Индия … 😀.
Прочети какво в световен мащабИндия добива и моое да търгува и ще разбереш.