Начало » БРИКС: Доларът се е сринал с 25% от 2020 година насам

БРИКС: Доларът се е сринал с 25% от 2020 година насам

28.03.2024 20:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
БРИКС: Доларът се е сринал с 25% от 2020 година насам

Съединените щати преживяват значителни геополитически вълнения и се борят с инфлационния натиск. Ескалацията на лихвените проценти доведе до неустойчив икономически модел, изострен от усилията за дедоларизация в рамките на страните от БРИКС, което доведе до забележимо обезценяване на щатския долар през последните четири години.

Данните разкриват около 25% спад в покупателната способност на долара от началото на 2020 г., което показва, че един щатски долар вече има еквивалентна стойност само на стоки на стойност $0.75. Тази загуба на стойност е симптоматична за инфлационното състояние на валутата и подчертава влошаващото ѝ се състояние на фона на глобалната тенденция към финансова диверсификация.

През последните години много държави, включително и САЩ, са изправени пред икономически предизвикателства. Въпреки усилията за стабилизиране, в началото на тази година американската икономика продължава да се бори с инфлационен натиск.

Инициативите за дедоларизация в рамките на групата БРИКС допълнително отслабиха щатския долар, което доведе до значителен спад на покупателната му способност с 25% от януари 2020 г. насам. Този спад отразява намаляващата способност на долара да придобива стоки в страната. Инфлацията обаче е само един от аспектите на проблема, като нарастващите нива на дълга и глобалното икономическо позициониране също допринасят за неволите на валутата.

Президентът Байдън предложи отпускането на $24 милиарда от Конгреса за подкрепа на военните усилия в Украйна на фона на надвисналата дългова криза, която застрашава статута на щатския долар. Бюджетната служба на Конгреса предупреди за потенциалните последици от бездействието по отношение на дълговия въпрос, като посочи значителни фискални рискове за икономиката.

Централните банки по света реагираха, като увеличиха златните си резерви като хедж срещу потенциален срив на щатския долар. Тази тенденция отразява нарастващата загриженост за стабилността на долара на международната сцена.

Геополитическото напрежение, съчетано с инфлационния натиск и инициативите за дедоларизация на страните от БРИКС, допълнително усложняват перспективите пред щатския долар. Появата на алтернативни валути, дигитални активи и други фактори допринасят за по-диверсифициран глобален икономически пейзаж, което поставя под съмнение бъдещото надмощие на долара, ако настоящите тенденции се запазят.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Нови ETF-и използват Биткойн, Етериум и злато за рискови инвестиционни стратегии

Defiance ETFs предложи четири иновативни спот борсово търгувани фонда (ETF), които се фокусират върху ливъридж стратегии, насочени към ценовите движения на Биткойн, Етериум и златото.

09.05.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Rootstock постига важни успехи в добивното дело

Rootstock, платформа, свързваща смарт договори с Биткойн, отбеляза значително увеличение на добивната дейност и мрежовата сигурност в началото на 2025 г., въпреки забавянето в общото ползване.

09.05.2025 16:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Stripe стартира финансови сметки със стабилни монети

Stripe, световен лидер в областта на платежните услуги, направи важна крачка в света на стабилните монети с въвеждането на новата си функция „Финансови сметки в стабилни монети“.

09.05.2025 14:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Изтичането на капитал от американските пазари бележи ръст

Последните данни на Bank of America (BofA) сочат, че нарастващата пазарна нестабилност, изострена от тарифните проблеми, е накарала инвеститорите да се оттеглят от американските акции.

09.05.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.