Стойността на щатския долар отбеляза спад спрямо различни световни валути на валутните пазари, особено в тези на страните от алианса БРИКС.
През последния месец руската рубла забележимо изпреварваше щатския долар, възстановявайки се от 101 до 88.60 спрямо зелените пари. От този вторник индексът на щатския долар (DXY) възлиза на 103, отбелязвайки два поредни дни на отрицателна територия. Този неотдавнашен спад показва най-ниската позиция за щатския долар от август тази година.
Моментът на този спад съвпада с усилията в рамките на алианса БРИКС да се насърчи използването на местни валути за международни транзакции, като по този начин се намали зависимостта от щатския долар.
Основните валути като еврото, паунда, йената, китайския юан и рублата демонстрираха сила спрямо щатския долар през тази седмица. Повишаването на цените на златото, които в понеделник надхвърлиха границата от $2,000, оказа допълнителен натиск върху перспективите пред щатския долар.
Потенциалното въздействие върху различни сектори в американската икономика, ако БРИКС реши да сведе до минимум използването на долара в търговията, е тема, която си струва да бъде проучена. Подобен ход би могъл значително да промени динамиката на глобалния икономически пейзаж. Нещо повече, значителното влияние на САЩ в световните финансови дела вероятно ще бъде съществено засегнато.
Във вторник щатският долар достигна тримесечно дъно спрямо избрани местни валути. В очакване на публикуването на данните за инфлацията в САЩ и Европа през тази седмица, форекс трейдърите коригират позициите си в съответствие с тях. Предвид присъщия риск трейдърите предпочитат да продадат позициите си преди публикуването на данните за индекса на потребителските цени (CPI).
Освен това държавите от БРИКС проучват възможността да извършват сделки с петрол, използвайки местни валути, като по този начин намаляват зависимостта си от щатския долар. Подобен ход би могъл да окаже значително влияние върху бъдещите перспективи на щатския долар и потенциално да намали сегашната му доминация в петролния сектор.
Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.
Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.
Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.
След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.