Според източник, цитиран от Reuters във вторник, Аржентина е използвала китайската си линия за валутен суап, за да покрие частично плащане към Международния валутен фонд (МВФ), дължимо през октомври.
Общо Буенос Айрес е имал дълг към МВФ в размер на 1.98 милиарда специални права на тираж (СПТ), равняващи се на $2.6 милиарда. СПТ са международен резервен актив, създаден от МВФ.
През миналия месец Аржентина разполагаше с 1.4 милиарда СПТ и използва китайски юани, за да покрие останалата част от недостига.
Това плащане обхващаше задълженията, произтичащи от споразумението за дълг на стойност $44 милиарда с МВФ, което замени предишната неуспешна спасителна програма от 2018 г.
Решението за използване на юани произтича от продължаващата борба на Аржентина с намалените доларови резерви, което накара правителството да разчита на суаповата си линия от 18 милиарда юана многократно през тази година. Между юни и юли бяха използвани юани на стойност приблизително $2.8 милиарда, за да бъдат изпълнени ангажиментите към МВФ.
Макар че Аржентина се обръща към китайските юани за погасяване на задълженията си към МВФ, тя също така използва средствата на МВФ за уреждане на дългове с Китай.
През август Аржентина изплати $1.7 милиарда на Китайската народна банка, като използва средства, получени от МВФ. Бяха възстановени суми и на други кредитори, като Катар и Банката за развитие на Латинска Америка.
Освен това през юни дневните транзакции в юани на валутните пазари на Аржентина достигнаха рекордно високи стойности от 28%, като над 500 компании се стремяха да се снабдят с вносни стоки, използвайки юани. Въпреки това щатският долар остава предпочитана валута сред аржентинските потребители, които все повече разчитат на него при ежедневните транзакции поради намаляващото доверие в песото на страната.
Предложението за доларизация на аржентинската икономика се превърна в основна тема на президентските избори в страната, застъпена от кандидата Хавиер Милей. Макар че изборите се проведоха през октомври, кандидатът на либертарианците ще се изправи на втори тур срещу министъра на икономиката Серхио Маса на 19 ноември.
След неотдавнашните регулаторни сътресения в Binance обемите на търговия в Coinbase отбелязаха значителен ръст. Едновременно с този скок се наблюдаваше и значителен ръст в цената на акциите на компанията.
Налагането на ограничения върху чиповете и санкциите, насочени към китайските компании за изкуствен интелект, нанесоха значителен удар върху напредъка на страната в областта на изкуствения интелект.
Икономиката на Канада се сблъска с неочакван неуспех през третото тримесечие, разкривайки спад на годишна база от 1.1%, както стана ясно от последните данни, което е далеч от рецесия, но показва спъващ се растеж преди предстоящото решение за лихвените проценти.
В разгара на стремежа на алианса БРИКС да се откаже от зависимостта си от щатския долар икономистът Питър Шиф направи забележителна прогноза за бъдещето на валутата.