В разгара на дискусиите около усилията на БРИКС за дедоларизация президентът на Ел Салвадор Найиб Букеле направи изказване, в което намекна за предстоящ крах на щатския долар.
Обръщайки се към участниците в Консервативната конференция за политическо действие (CPAC) в Мериленд, твърденията на Букеле бяха посрещнати с ентусиазирани аплодисменти. Той изрази загриженост относно устойчивостта на щатския долар, като определи американската икономика като зависима от непрекъснатото печатане на пари, което той определи като „балон“, обречен да се спука, което ще доведе до обезценяване на световната икономическа опора.
През изминалата година коалицията БРИКС се обяви за намаляване на зависимостта от щатския долар, като се застъпи за по-широко използване на местните валути в международната търговия. Букеле повтори тази теза по време на речта си на CPAC, като подчерта потенциалния срив на щатския долар и отправи остро предупреждение за последствията, ако не бъдат предприети коригиращи мерки.
Букеле разкритикува преобладаващата система, като подчерта илюзията, че вноските на данъкоплатците финансират правителството, докато в действителност то разчита в голяма степен на печатането на пари.
Той предупреди, че широкото осъзнаване на тази реалност може да доведе до загуба на доверие в долара, което в крайна сметка да доведе до неговия упадък и евентуално до падането на западната цивилизация. Той призова за спешни промени в политиката, за да се предотврати предстоящата криза.
Забележките на Букеле съвпадат с настроенията, изразени от различни световни лидери и дори от части от населението на САЩ, които изразяват загриженост относно неустойчивата траектория на финансовата система на САЩ.
Неотдавнашни дискусии на личности като главния изпълнителен директор на Bank of America Брайън Мойнихан подчертават опасните последици от неконтролирания дълг на САЩ, който надхвърли $34 трилиона. Предвижданията на Букеле резонират с продължаващите усилия за дедоларизация, предприети от много страни в глобалния юг, подхранвани от ескалиращата дългова криза в САЩ.
Майкъл Сейлър, председател на Strategy и един от най-откритите корпоративни защитници на Биткойн, отново подчерта вярата си в дългосрочния потенциал на криптовалутата – този път с факти.
Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.
Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.