ING, известна световна банка, публикува неотдавнашен доклад, в който анализира бъдещето на щатския долар и американската икономика.
Този доклад съвпада с усилията на алианса БРИКС да оспори статута на щатския долар като основна световна валута. Стремежът на държавите от БРИКС да насърчават своите местни валути представлява предизвикателство за господстващото положение на щатския долар, като предизвиква натиск върху неговата позиция, особено сред развиващите се страни, които се стремят да намалят зависимостта си от щатския долар.
Дълготрайността на господството на щатския долар в световния финансов сектор остава предмет на дискусия. Докладът на ING предполага, че щатският долар може да запази силата си до 2024 г., въпреки прогнозите за потенциална рецесия, която може да накара Федералния резерв да намали лихвените проценти със 150 базисни пункта. Подобен ход може да възпре инвеститорите поради непривлекателните пазарни условия по време на рецесия.
Следователно този сценарий би могъл да понижи възвръщаемостта на краткосрочните щатски държавни ценни книжа, което да доведе до намаляване на печалбите на инвеститорите. Той би могъл също така да възпрепятства икономическия напредък и да предостави възможност на други валути да наберат сила, когато щатският долар отслабне.
Ако страните от БРИКС изберат да използват местните си валути по време на рецесията в САЩ, това може да укрепи икономиките им, позволявайки на валутите им да процъфтяват, докато щатският долар се бори за възстановяване.
Крис Търнър, глобален ръководител на пазарите на ING, предположи, че 2024 г. може да отбележи изместване от доминиращата тенденция на силния щатски долар, особено ако рецесия засегне американската икономика, с което да започне това, което ING нарича “дългото сбогуване на долара“.
Тази прогноза предвижда потенциална повратна точка, при която превъзходството на щатския долар може постепенно да намалее, започвайки от 2024 г.
В условията на оживен пазар общата тенденция на инвеститорите е да се насочват към добре познати акции. Привлекателността на популярността обаче не винаги означава стабилна инвестиция.
След неотдавнашното споразумение на стойност над $4 милиарда между Binance и американските власти конкурентите в сферата на обмена на криптовалути, а именно Coinbase и Bybit, се превърнаха в значителни печеливши.
Според изявленията на южноафриканския посланик Анил Сооклал в неотдавнашно интервю, има официални заявления от 20 нови държави, които искат да се присъединят към алианса БРИКС.
По време на неотдавнашната среща на върха на ООН за климата Обединените арабски емирства (ОАЕ), като новоприет член на БРИКС, поеха значителен ангажимент от $5 милиарда за укрепване на икономическото партньорство.
Що за глупости? Изобщо вярвате ли си?