Начало » Други » Борбата на светът с инфлацията изглежда дава резултат

Борбата на светът с инфлацията изглежда дава резултат

17.11.2023 12:00 3 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Борбата на светът с инфлацията изглежда дава резултат

В развитите икономики инфлацията спада по-бързо от очакваното, което бележи значителна промяна в двугодишната борба на централните банки с бързо растящите цени.

Неотдавнашното понижение на прираста на потребителските цени – под 5% във Великобритания и около 3% в САЩ и еврозоната – поражда очаквания централните банки да изместят фокуса си към намаляване на лихвените проценти през следващата година.

Този потенциален ход означава възможна въздишка на облекчение за световната икономика, особено извън САЩ, където въздействието на значителна поредица от повишения на лихвените проценти би могло да доведе до леко забавяне без съществени скокове в безработицата.

Забележително е, че Европа се колебае на ръба на рецесията. Инвеститорите реагират на тази промяна, в резултат на което доходността на държавния дълг както в Европа, така и в САЩ се понижава, тъй като те отчитат вероятността от по-ранно намаляване на лихвените проценти.

През тази година икономистите се занимаваха с въпроса защо растежът и инфлацията не се забавиха повече в отговор на повишаването на лихвените проценти. Все повече доказателства обаче сочат, че въздействието на повишените разходи по заемите се усеща, но със забавен ефект.

Стефан Герлах, бивш заместник-управител на централната банка на Ирландия, подчерта:

Това безспорно е повратна точка за инфлацията. Инвеститорите може да бъдат изненадани от скоростта, с която централните банки могат да намалят лихвените проценти през следващата година, потенциално с до един и половина процентни пункта.

Въздействието на неотдавнашните повишения на лихвените проценти се разпространява в икономиките, като намалява кредитирането и разходите. Създаването на нови работни места се забавя, което води до повишаване на безработицата от двете страни на Атлантическия океан и забавя растежа на заплатите.

По-високите лихвени проценти стимулират спестяванията, а не разходите, което възпрепятства растежа. През октомври продажбите на дребно в САЩ се понижиха, а промишленото производство в еврозоната спадна с 1.1%.

Въпреки че намаляването на инфлацията е положителна новина за политиците, то все още не е увеличило популярността им. Въпреки че глобалните фактори обусловиха рязкото нарастване на инфлацията и последвалия спад, вътрешните икономически условия ще играят решаваща роля, тъй като централните банки се стремят да приближат инфлацията до целевите си стойности от 2%.

В САЩ инфлацията се стабилизира благодарение на стабилния пазар на труда и потребителските разходи, което предотвратява рецесията. За разлика от тях Европа е изправена пред предизвикателства, сред които бавната световна търговия и сдържаният растеж в Китай, оказващи влияние върху износа. Неотдавнашните решения срещу инициативи за правителствени разходи в Германия и нежеланието на европейските домакинства да харчат пандемичните си спестявания може да задълбочат спада, което да предизвика намаляване на лихвените проценти от страна на ЕЦБ.

Очакваните по-ниски лихвени проценти едва ли ще се върнат до предпандемичните свръхниски равнища поради геополитическото напрежение и демографските промени.

Очаква се големите икономики, включително Китай, да отчетат свиване на работната сила с пенсионирането на бейби бумърите, което ще доведе до повишаване на заплатите. Освен това напрежението между Китай и Запада може да повиши производствените разходи, тъй като компаниите преместват заводите си.

Източници

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Ключови икономически събития в САЩ, които да следим през следващата седмица

След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.

06.07.2025 19:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Седмичен обзор: Ключови промени и важни събития в крипто екосистемата

Първата седмица на юли донесе забележителни постижения в крипто инфраструктурата, управлението и търговията.

06.07.2025 18:00 4 мин. четене Alexander Zdravkov

ЕС рискува да изостане в областта на дигиталното финансиране – ето защо

Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.

06.07.2025 14:00 3 мин. четене Alexander Zdravkov

Toncoin стартира нова стейкинг инициатива със съдействието на ОАЕ

Toncoin (TON) обяви ексклузивно партньорство с Обединените арабски емирства (ОАЕ), за да предложи на потребителите път към желанната 10-годишна Златна виза за ОАЕ чрез крипто стейкинг.

06.07.2025 13:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.