Начало » Други » БРИКС: Доларът губи позиции и все повече държави търсят алтернативи

БРИКС: Доларът губи позиции и все повече държави търсят алтернативи

31.10.2023 20:15 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
БРИКС: Доларът губи позиции и все повече държави търсят алтернативи

По-рано тази година алиансът БРИКС инициира кампания за дедоларизация, която накара няколко държави да обмислят отказ от щатския долар в световната търговия. 

Първоначално посрещната със скептицизъм, БРИКС вече превръща тази инициатива в реалност. През тази година блокът не само активно продължи усилията си за дедоларизация, но и активно насърчава други държави да намалят зависимостта си от щатския долар.

Групите на БРИКС, АСЕАН и ШОС сериозно проучват инициативите за дедоларизация, за да подкрепят съответните си икономики. Освен това няколко държави от Африка и Южна Америка следят отблизо ситуацията и скоро може да се присъединят към това движение. Ако значителен брой държави преминат към осъществяване на търговия в местните си валути, щатският долар може да бъде изправен пред път на спад.

Подобна промяна може да има сериозни последици за икономиката на САЩ, като може да доведе до хиперинфлация и последващо съкращаване на работни места в различни отрасли. Понастоящем повече от петдесет държави изразяват интерес да се присъединят към БРИКС и да участват в усилията за дедоларизация.

Развиващите се страни сега дават приоритет на укрепването на местните си валути, като се отказват от щатския долар при трансгранични транзакции.

Налагането на санкции от страна на САЩ на тези държави изигра ключова роля за приемането на концепцията за дедоларизация от БРИКС. 

Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън призна, че налагането на санкции от Белия дом на други държави може да проправи пътя за дедоларизация.

Говорителката на руското външно министерство Мария Захарова подчерта: 

Дедоларизацията не е просто цел на конкретни организации или определени държави, тя е реалност. В нашата епоха доларът е изправен пред значителни предизвикателства. Това не е въпрос на политическо мнение, а на обективна икономическа реалност.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Чанпен Джао загатна за нова инициатива свързана с BNB

Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.

07.07.2025 7:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Ключови икономически събития в САЩ, които да следим през следващата седмица

След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.

06.07.2025 19:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Седмичен обзор: Ключови промени и важни събития в крипто екосистемата

Първата седмица на юли донесе забележителни постижения в крипто инфраструктурата, управлението и търговията.

06.07.2025 18:00 4 мин. четене Alexander Zdravkov

ЕС рискува да изостане в областта на дигиталното финансиране – ето защо

Нежеланието на Европа да приеме стабилни монети и блокчейн технологията може да подкопае нейната парична суверенност и да маргинализира еврото в следващата фаза на глобалните финанси, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка Лоренцо Бини Смаги.

06.07.2025 14:00 3 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.