На фона на продължаващите усилия на страните от БРИКС да намалят зависимостта си от щатския долар, Goldman Sachs прогнозира, че покупките на централните банки допълнително ще повишат цената на златото, както съобщава Bloomberg.
Действително, цените на златото се повишиха до безпрецедентни нива през 2024 г. и се очаква стремежът за укрепване на златните резерви да запази тази възходяща траектория.
Глобалният геополитически пейзаж значително засили търсенето на злато в международен мащаб. По-специално, множество централни банки по света активно трупат златни резерви като хедж срещу потенциален срив на щатския долар. Следователно стратегиите за диверсификация, включващи злато, стават все по-разпространени, като по този начин оказват натиск за повишаване на стойността му, смятат анализаторите на банката.
Последните събития подчертават ключовата роля на централните банки във влиянието върху цените на златото на фона на ангажимента на страните от БРИКС да намалят зависимостта си от щатския долар. Goldman Sachs прогнозира, че тези придобивки ще продължат да повишават цените на златото наред с другите суровини. Нещо повече, постоянният стремеж за увеличаване на златните наличности се дължи на стремежа на правителствата да диверсифицират резервите си от щатския долар.
Според доклада на Bloomberg Goldman Sachs очаква 15% ръст на възвръщаемостта на суровините, включващ придобивания на злато и петрол. Банката приписва тази прогноза на фактори като намаляване на лихвените проценти и геополитическо напрежение, които засилват търсенето на суровини, особено на злато.
Тази прогноза съвпада с по-ранен анализ, изготвен от инвестиционната банка през февруари, в който се предвиждаше 12% увеличение на цените на златото. Като основни катализатори бяха посочени придобивките на централните банки и геополитическата несигурност. По-специално, Китай и Индия бяха изтъкнати като водещи купувачи на злато, което се дължи на продължаващите им усилия за диверсификация от щатския долар и насърчаване на местните валути и алтернативните активи.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.