На фона на продължаващите усилия на страните от БРИКС да намалят зависимостта си от щатския долар, Goldman Sachs прогнозира, че покупките на централните банки допълнително ще повишат цената на златото, както съобщава Bloomberg.
Действително, цените на златото се повишиха до безпрецедентни нива през 2024 г. и се очаква стремежът за укрепване на златните резерви да запази тази възходяща траектория.
Глобалният геополитически пейзаж значително засили търсенето на злато в международен мащаб. По-специално, множество централни банки по света активно трупат златни резерви като хедж срещу потенциален срив на щатския долар. Следователно стратегиите за диверсификация, включващи злато, стават все по-разпространени, като по този начин оказват натиск за повишаване на стойността му, смятат анализаторите на банката.
Последните събития подчертават ключовата роля на централните банки във влиянието върху цените на златото на фона на ангажимента на страните от БРИКС да намалят зависимостта си от щатския долар. Goldman Sachs прогнозира, че тези придобивки ще продължат да повишават цените на златото наред с другите суровини. Нещо повече, постоянният стремеж за увеличаване на златните наличности се дължи на стремежа на правителствата да диверсифицират резервите си от щатския долар.
Според доклада на Bloomberg Goldman Sachs очаква 15% ръст на възвръщаемостта на суровините, включващ придобивания на злато и петрол. Банката приписва тази прогноза на фактори като намаляване на лихвените проценти и геополитическо напрежение, които засилват търсенето на суровини, особено на злато.
Тази прогноза съвпада с по-ранен анализ, изготвен от инвестиционната банка през февруари, в който се предвиждаше 12% увеличение на цените на златото. Като основни катализатори бяха посочени придобивките на централните банки и геополитическата несигурност. По-специално, Китай и Индия бяха изтъкнати като водещи купувачи на злато, което се дължи на продължаващите им усилия за диверсификация от щатския долар и насърчаване на местните валути и алтернативните активи.
На фона на ескалиращото напрежение между икономическия съюз БРИКС и САЩ, според бившия президент Доналд Тръмп Вашингтон и Москва изглежда са на прага на значително икономическо споразумение.
Правният анализатор Джереми Хоган предположи, че дългогодишната битка между Ripple и Комисията по ценните книжа и борсите може да приключи през първата половина на годината.
Майк Новограц, милиардерът и главен изпълнителен директор на Galaxy Digital, призова световните власти да предприемат по-решителни действия срещу Lazarus – севернокорейската хакерска група, която стои зад мащабната кражба на $1.4 милиарда от Bybit.
Фондация Ethena е набрала $100 милиона в частна продажба на токени, финализирана през декември, но едва сега излиза наяве.