Русия, която е член на БРИКС, официално обяви, че разработва алтернатива на платежната система SWIFT, която ще функционира независимо от щатския долар.
Тази нова платежна инфраструктура ще улесни трансграничните транзакции с използване на местни валути, като ефективно ще намали зависимостта от щатския долар при транзакциите в рамките на алианса БРИКС и други развиващи се страни.
В последната актуализирана информация Русия, в сътрудничество с БРИКС, планира да популяризира новата си платежна система в общо 159 държави по света. Тези държави представляват предимно региони като глобалния юг, Азия, Африка, Латинска Америка и други развиващи се страни.
Русия възнамерява да представи новия си платежен механизъм на по-голямата част от световната общност след неговото завършване. В момента Русия разработва тази система като алтернатива на SWIFT. След като предложението достигне до 159-те държави, всяка от тях ще обсъди дали да приеме или отхвърли предложената платежна система.
Преди да вземат решение, развиващите се страни ще преценят внимателно предимствата и недостатъците, като им се предостави възможността да избират между местните валути и щатския долар за търговия.
Резултатът от тази инициатива остава несигурен, тъй като зависи от отговорите на 159-те държави на предложението на Русия.
Въпреки това този ход е сигнал за промяна в динамиката на силите, като поставя БРИКС и други развиващи се страни начело на определянето на бъдещата роля на щатския долар в световната търговия.
Елвира Набиулина, управител на Руската централна банка, подчерта съществуването на руската Система за предаване на финансови съобщения („SPFS“) като алтернатива на SWIFT. В момента се водят дискусии относно оперативната съвместимост на такива платформи, като решаващи фактори са интересът на партньорите и техническата готовност.
В Източна Африка се извършва смела парична промяна, като в една от страните вече е забранено използването на чуждестранни валути, включително американския долар, за всички местни транзакции, което е ясен знак за твърда стъпка към финансова суверенност.
Основателят на Telegram Павел Дуров разкри, че е отхвърлил натиска от страна на западноевропейско правителство да цензурира политическото съдържание в приложението за съобщения в навечерието на президентските избори в Румъния.
Докато световното търсене на американски дълг нараства, Китай се движи в обратна посока.
Майкъл Бъри, станал известен с филма „The Big Short“, отново развълнува пазарите с промените в позициите на портфолиото на своя хедж фонд — този път, залагайки силно песимистично.
Will it be blockchain based I wonder? Maybe Bitcoin?