Русия, която е член на БРИКС, официално обяви, че разработва алтернатива на платежната система SWIFT, която ще функционира независимо от щатския долар.
Тази нова платежна инфраструктура ще улесни трансграничните транзакции с използване на местни валути, като ефективно ще намали зависимостта от щатския долар при транзакциите в рамките на алианса БРИКС и други развиващи се страни.
В последната актуализирана информация Русия, в сътрудничество с БРИКС, планира да популяризира новата си платежна система в общо 159 държави по света. Тези държави представляват предимно региони като глобалния юг, Азия, Африка, Латинска Америка и други развиващи се страни.
Русия възнамерява да представи новия си платежен механизъм на по-голямата част от световната общност след неговото завършване. В момента Русия разработва тази система като алтернатива на SWIFT. След като предложението достигне до 159-те държави, всяка от тях ще обсъди дали да приеме или отхвърли предложената платежна система.
Преди да вземат решение, развиващите се страни ще преценят внимателно предимствата и недостатъците, като им се предостави възможността да избират между местните валути и щатския долар за търговия.
Резултатът от тази инициатива остава несигурен, тъй като зависи от отговорите на 159-те държави на предложението на Русия.
Въпреки това този ход е сигнал за промяна в динамиката на силите, като поставя БРИКС и други развиващи се страни начело на определянето на бъдещата роля на щатския долар в световната търговия.
Елвира Набиулина, управител на Руската централна банка, подчерта съществуването на руската Система за предаване на финансови съобщения („SPFS“) като алтернатива на SWIFT. В момента се водят дискусии относно оперативната съвместимост на такива платформи, като решаващи фактори са интересът на партньорите и техническата готовност.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.
Крипто пазарът остава твърдо на територията на „алчността“, като индексът на CoinMarketCap за страха и алчността е 69/100 на 19 юли. Въпреки скромния 24-часов спад от 71, индексът вече се задържа над 60 в продължение на 11 последователни дни.
Will it be blockchain based I wonder? Maybe Bitcoin?