Правителството на Бразилия разглежда Новата банка за развитие на групата държави от БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка) като обещаваща алтернатива на традиционните финансови институции.
Това заяви бразилският президент Луис Инасио Лула да Силва, според репортаж на руската информационна агенция ТАСС.
„Искаме банката на БРИКС да укрепне като алтернативен финансов [инструмент] и ще засилим сътрудничеството си с Африканската банка за развитие“, каза той на среща с посланици на африкански държави.
Според него традиционните международни финансови и банкови институции пренебрегват нуждите на развиващите се страни и не са подходящи за тях, тъй като много от тези страни са „задушени от огромно дългово бреме“.
Споразумението за създаването на Новата банка за развитие на БРИКС беше постигнато на 15 юли 2014 г. в бразилския град Форталеза. Началният капитал на банката беше определен на $100 милиарда.
Банката със седалище в Шанхай е създадена, за да финансира инфраструктурни проекти и проекти за устойчиво развитие на БРИКС и други развиващи се страни.
Преди това банката получи международни кредитни рейтинги „АА+“ от Fitch Ratings и S&P Global Ratings, които ѝ позволяват ефективно да привлича дългосрочно финансиране на международните и местните капиталови пазари.
През годините банката е одобрила почти 100 проекта на обща стойност $32.8 милиарда в подкрепа на области като транспорт, водоснабдяване, чиста енергия, дигитална и социална инфраструктура, и градско строителство.
Последните дни на юли могат да донесат критични събития, които да променят настроенията на инвеститорите и да повлияят на следващия етап от развитието на крипто пазара.
Тайлър Уинкълвос, съосновател на крипто борсата Gemini, обвини JPMorgan, че отмъщава на платформата, като замразява усилията ѝ да възстанови банковите услуги.
Известният автор и финансов преподавател Робърт Кийосаки предупреждава обикновените инвеститори, които разчитат твърде много на борсово търгуваните фондове (ETF).
Според главния оперативен директор на Bitwise Мат Хуган класическият четиригодишен цикъл на крипто пазара, дълъг период от време, задвижван от пониженията на цената на Биткойн и поведението на инвеститорите, губи значението си.