БРИКС обяви намерението си да осигури средства в размер на $3 милиарда през следващите пет години, като всички те ще бъдат деноминирани в местни валути, а не в щатски долари.
Новата банка за развитие (НБР), която е начело на тази средносрочна програма, ще предоставя заеми на развиващите се страни за инфраструктурни проекти, като по този начин ще се избегне използването на щатския долар.
Този ход е на път да подкрепи местните валути в рамките на БРИКС, тъй като щатският долар вече няма да играе роля в процеса на набиране на средства. Тази стратегическа промяна от страна на банката на БРИКС има за цел да подкрепи развиващите се страни в инфраструктурните им начинания, като допълнително маргинализира влиянието на щатския долар в този процес.
Владимир Казбеков, главен оперативен директор на НБР, разкри плановете за първото предлагане на облигации на банката, като се насочи към амбициозната сума от $28 милиарда. Предложената облигация на БРИКС, наречена „Облигация на махараджата„, цели инвестиции изключително в местни валути. По този начин банката на БРИКС, чрез своето подразделение NDB, прави значителна крачка встрани от зависимостта си от щатския долар при набирането на средства и емитирането на облигации, което е сигнал за стремеж към по-голяма автономност.
Казбеков разясни:
Средносрочната програма има за цел да набере ресурси в местна валута до $3 милиарда през следващите пет години. Средствата ще бъдат разпределени предимно за финансиране на проекти в частния сектор. Очакваме регулаторните одобрения за първото предлагане на облигации на НБР, които се очаква да бъдат финализирани скоро.
В рамките на своята кредитна дейност банката на БРИКС наскоро отпусна заем на Индия в размер на $500 милиона за пътен проект в щата Гуджарат. Забележително е, че това е първият случай през 2024 г., в който Новата банка за развитие на БРИКС отпуска заеми, което отразява нейния ангажимент да финансира значителни проекти в областта на развитието.
В Източна Африка се извършва смела парична промяна, като в една от страните вече е забранено използването на чуждестранни валути, включително американския долар, за всички местни транзакции, което е ясен знак за твърда стъпка към финансова суверенност.
Основателят на Telegram Павел Дуров разкри, че е отхвърлил натиска от страна на западноевропейско правителство да цензурира политическото съдържание в приложението за съобщения в навечерието на президентските избори в Румъния.
Докато световното търсене на американски дълг нараства, Китай се движи в обратна посока.
Майкъл Бъри, станал известен с филма „The Big Short“, отново развълнува пазарите с промените в позициите на портфолиото на своя хедж фонд — този път, залагайки силно песимистично.