След изпълнението на плановете за дедоларизация през 2023 г., алиансът БРИКС има за цел да намали още повече господството на щатския долар през 2024 г.
Въпреки продължаващата глобална доминация на щатския долар и статута му на основен световен резервен актив, блокът БРИКС, който вече надминава Г-7 по БВП, прави значителни крачки в усилията си за дедоларизация.
Дългогодишната тенденция за намаляване на държаните от централните банки щатски долари не се дължи единствено на БРИКС. През последните две десетилетия световните централни банки диверсифицираха резервите си, намалявайки зависимостта си от долара. Този спад – от над 70% до под 60% – подчертава по-широк контекст на променящата се икономическа динамика.
Разширяването на БРИКС през 2023 г., включващо Обединените арабски емирства (ОАЕ), Саудитска Арабия, Египет, Етиопия и Иран, промени глобалния баланс на силите. С ясно изразена водеща роля в производството на енергия и световната търговия блокът БРИКС, особено с възхода на Китай, се превърна в доминираща сила.
Усложнението за щатския долар се дължи на факта, че блокът БРИКС извършва сделки извън долара, като по този начин повишава стойността на своите валути и същевременно обезценява щатския долар. Валутната динамика остава ключов аспект от плана на БРИКС да детронира щатския долар през 2024 г.
Предизвикателството на БРИКС към щатския долар е тясно свързано с нарастващия дълг на САЩ, който надхвърля $33 трилиона, което е с над 120% повече от годишното производство на страната. На фона на глобалните икономически сътресения и опасенията за неплатежоспособност на дълга фокусът върху диверсификацията се засили.
Предизвикателните валути, включително потенциалната валута на БРИКС, която се очаква да дебютира скоро, предлагат алтернативи. Въпреки скептицизма, ангажираността на алианса с идеята предполага, че ако бъде реализирана, тяхната валута би могла да отправи значителен предизвикателство към щатския долар. БРИКС, като доминиращ търговски съюз, е готов да повлияе на световното икономическо развитие с въвеждането на своята валута.
Според информация, разпространена в основните социални платформи от понеделник насам, BitGo е предприела дискретна стъпка към превръщането си в публична компания в Съединените щати.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.