Алиансът БРИКС се подготвя за натоварен месец с годишната среща на върха на БРИКС, насрочена за първата седмица на август.
В дневния ред са включени различни важни теми, включително дискусии за нова валута, участието на Русия в конфликта в Украйна и потенциалното разширяване.
Няколко държави от цял свят са изразили интерес да се присъединят към БРИКС или да участват в нейната Нова банка за развитие. Сред тях три държави се открояват като вероятни нови попълнения в алианса БРИКС през август тази година.
Аржентина полага значителни усилия да стане част от БРИКС. По-специално, страната работи активно по дедоларизацията, като заменя щатския долар с китайския юан. Миналия месец се появиха съобщения, че Новата банка за развитие ще гласува за включването на Аржентина в банката през август.
При успех Аржентина ще се присъедини към Бразилия като единствените две южноамерикански държави в БРИКС.
Иран също изглежда се приближава към присъединяване към БРИКС. В докладите се посочва, че Иран е присъствал на срещата на външните министри на БРИКС в Кейптаун, Южна Африка, и официално е подал молба за членство.
Освен това Китай е изразил подкрепа за влизането на Иран в блока БРИКС, което му осигурява предимство в процеса.
Включването на ОАЕ в БРИКС ще засили икономическия потенциал на алианса и ще постави предизвикателство пред господството на щатския долар. ОАЕ са основен икономически играч в региона на Персийския залив с диверсифицирана икономика, движена от сектори като нефт и газ, финанси, търговия, туризъм и логистика.
Със силната си икономическа позиция ОАЕ се смятат за предпочитан кандидат за присъединяване към БРИКС+, ако алиансът се разшири през август, заедно с Иран и Аржентина.
Тези потенциални нови попълнения в БРИКС несъмнено ще засилят глобалното влияние на алианса и потенциално ще ускорят целта му за дедоларизация. С наближаването на срещата на върха на БРИКС светът очаква решенията по кандидатурите на тези държави и последващите им роли в алианса.
Месеци след придобиването на фалиралата платформа FTX EU, крипто стартъпът Backpack направи важна крачка към възстановяването на средствата на засегнатите европейски клиенти.
Вълна от оптимизъм обхвана световните пазари, след като САЩ и Китай предприеха решителни стъпки за деескалация на дългогодишния търговски спор между двете страни.
Буркина Фасо, Мали и Нигер някога сигнализираха за смела промяна – нова валута, предназначена да прекъсне връзките си с щатския долар и валутния контрольор на Франция CFA.
Докато все повече публични компании предприемат смели стъпки, за да напълнят балансите си с Биткойн, Coinbase – едно от най-известните имена в бранша – умишлено избягва да следва този път, посочвайки дългосрочното управление на риска и съобразяването с клиентите като основни причини.