Международният валутен фонд (МВФ) установи, че 19 държави, включително Обединените арабски емирства (ОАЕ), са в напреднала фаза на тестове за дигитална валута на централната банка (CBDC).
В Близкия изток Бахрейн и Саудитска Арабия също продължават със CBDC тестовете си. Грузия и Казахстан преминаха към етап на „доказателство на концепцията“ (proof-of-concept) след успешни пилотни програми за CBDC, както е посочено от МВФ.
Сред петте водещи държави от алианса БРИКС се заражда дигитална валута, създадена за улесняване на трансграничните плащания, която потенциално би могла да оспори монопола на американския долар върху световната търговия. Oчаква се това действие да се усети от различни различни сектори на американската икономика.
Според МВФ CBDC имат потенциала да засилят финансовото приобщаване и ефективността на плащанията в страните от БРИКС и Близкия изток.. По-конкретно, те биха могли да подобрят международните платежни услуги, насочени към премахване на неефективността, като например различията във формата на данните, оперативните правила в различните региони, сложните проверки за регулаторно съответствие и др.
Това би могло да доведе до значително намаляване на транзакционните разходи, което би било най-благоприятно за износителите на петрол като Бахрейн, Кувейт, Оман, Катар, Саудитска Арабия и ОАЕ, принадлежащи към държавите членки на Съвета за сътрудничество в Персийския залив (GCC).
Stripe, световен лидер в областта на платежните услуги, направи важна крачка в света на стабилните монети с въвеждането на новата си функция „Финансови сметки в стабилни монети“.
Последните данни на Bank of America (BofA) сочат, че нарастващата пазарна нестабилност, изострена от тарифните проблеми, е накарала инвеститорите да се оттеглят от американските акции.
Вълнението нараства преди старт на DOOD токена, дългоочаквания airdrop, свързан с популярната марка Doodles NFT.
Дейвид Бейли, известен с близките си връзки с Доналд Тръмп по отношение на политиката за криптовалутите, се готви да пусне голям инвестиционен инструмент за Биткойн, наречен Nakamoto, подкрепен с финансиране в размер на $300 милиона.