Начало » Други » БРИКС: 150 държави трябва да изплатят $1.1 трилиона на Китай

БРИКС: 150 държави трябва да изплатят $1.1 трилиона на Китай

10.11.2023 12:00 2 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
БРИКС: 150 държави трябва да изплатят $1.1 трилиона на Китай

Китайската народна република, член на БРИКС, се превърна в най-големия кредитор в световен мащаб, като развиващите се страни й дължат общо $1.1 трилиона.

Тази значителна задлъжнялост се дължи на стратегическото предоставяне на заеми от страна на Китай на различни държави, особено на тези, които са изправени пред икономически предизвикателства, за финансиране на изграждането на критична инфраструктура като пристанища, пътища и железопътни линии, като по този начин се улеснява международната търговия.

Последните доклади разкриват, че Китай е отпуснал заеми на над 150 държави, като приблизително 80% от тях са държави, които изпитват финансови затруднения.

Преди десетилетие президентът Си Дзинпин представи амбициозна глобална инфраструктурна инициатива, която се простира от Ангола до Уругвай и Шри Ланка. Тази инициатива имаше за цел да отговори на икономическите нужди на държавите в затруднено положение. Финансовият обхват на Китай е особено широк в Африка, Южна Америка и Азия.

Въпреки че Китай се позиционира като кризисен мениджър, предлагащ финансова подкрепа на икономики в затруднено положение, възникнаха опасения поради предполагаемия контрол, който страната упражнява върху пристанищата на държавите длъжници.

Страните, които не успяват да изпълнят задълженията си за изплащане, са изправени пред риска Китай да поеме контрола над техните пристанища, като на практика завземе жизненоважни активи. Международната общност критикува Китай, че използва финансовите кризи в своя полза. Въпреки това Китай, член на БРИКС, отхвърля твърденията за пристанищен контрол, заявявайки, че той не попада в тяхната юрисдикция.

Докладите сочат, че тези превземания на пристанища често се извършват дискретно и извън непосредствения надзор на националните институции в страните с ниски и средни доходи. Според докладите възможността за достъп до обезпечения без съгласието на кредитополучателя се е превърнала в ключов елемент в двустранния кредитен портфейл на Китай.

Влиянието на Китай се простира отвъд събирането на дългове, тъй като той активно преследва стратегии за доминиране в световния финансов сектор. Това включва пропагандиране на използването на местни валути в международната търговия и насърчаване на други държави да намалят зависимостта си от щатския долар.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Илон Мъск представи политически проект – ще подкрепи ли Биткойн?

Технологичният милиардер Илон Мъск представи ново политическо движение, наречено „America Party“, което позиционира като пряко предизвикателство към дългогодишната двупартийна система в Съединените щати.

07.07.2025 12:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Регулаторните органи на ОАЕ отричат слуховете за Toncoin

Властите на Обединените арабски емирства официално отрекоха информациите, свързващи собствеността или участието в Toncoin (TON) с правото на дългосрочна виза, като определиха разпространяващите се твърдения като неточни и подвеждащи.

07.07.2025 11:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Чанпен Джао загатна за нова инициатива свързана с BNB

Чанпен Джао, бившият шеф на Binance, намекна за възможността за нова инициатива, която ще позволи на притежателите на BNB токени да получат право на дългосрочно пребиваване в Обединените арабски емирства чрез модел за стейкинг на токени.

07.07.2025 7:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Ключови икономически събития в САЩ, които да следим през следващата седмица

След седмица на рекордни печалби на американските пазари, инвеститорите пренасочват вниманието си към по-спокоен, но решаващ период от макроикономически събития.

06.07.2025 19:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov
3 Отговори на “БРИКС: 150 държави трябва да изплатят $1.1 трилиона на Китай”
  1. Мечо пух,

    Четете,бре.
    В тяхната “ библия“( Китайската) пише,че през 3000_та година всичко на света ще е Китайско.
    От стоките до хората.Бавно ,но сигурно,вървят на там.

  2. Коцето,

    За 20 години Китай направи за Африка повече отколкото колонизаторите за 400 години.Пътища, пристанища, болници, училища

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.