През тази седмица щатският долар продължава да се понижава на фона на макроикономическия натиск. Приблизително 10 местни валути показаха по-силно представяне спрямо щатския долар тази седмица, включително валутите на две държави от БРИКС.
Индексът DXY, който следи представянето на щатския долар, показа спад през последните седем дни. Започвайки през март на равнище 104, щатският долар непрекъснато намаляваше, достигайки седмично дъно от 102.80. Този спад идва в момент, когато няколко местни валути надминават щатския долар, което съвпада с усилията на страните от БРИКС да намалят зависимостта си от щатския долар.
Засилената конкуренция от страна на местните валути оспорва статута на щатския долар като световна резервна валута. Страните от БРИКС се застъпват за използването на местни валути в международната търговия, което представлява потенциална заплаха за господството на щатския долар. Въздействието на потенциалното оттегляне на страните от БРИКС от долара в търговията е тема, която предизвиква безпокойство в различни сектори в САЩ.
По-долу са представени 10-те местни валути, които се представиха по-добре от щатския долар през тази седмица, като дори филипинското песо показа по-силно представяне от зелените пари:
Сред тези валути две са от страните от БРИКС. Както китайският юан, така и индийската рупия демонстрираха относително по-силно представяне в сравнение с щатския долар. По-специално индийската рупия показа постоянна сила спрямо щатския долар през последните 30 дни, което отразява промените на световните валутни пазари.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.